Jak elektroniczny obieg dokumentów pomaga różnym działom w firmach?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 22 września 2022
Dokument archiwalny

Dokumenty to krwioobieg każdej współczesnej firmy, bez względu na jej wielkość, stan kadrowy, zakres działalności czy wysokość kapitałową. Redukcja kosztów i optymalizacja procesów w organizacji to obecnie kluczowa cecha przewagi konkurencyjnej. Nie wystarczy oferować dobrego produktu czy wyjątkowej usługi. Należy robić to szybko i stosunkowo tanio. Im niższe koszty organizacyjne i szybsze reagowanie na potrzeby rynku, tym energiczniejszy rozwój firmy. Czy w optymalizacji procesów biznesowych może pomóc elektroniczny obieg dokumentów? Zdecydowanie, tak!

Na czym polega obieg dokumentów w przedsiębiorstwie?

System Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD) można wprost określić jako wysoce ustrukturyzowane i niezawodne narzędzie elektroniczne, dzięki któremu możliwe jest kompleksowe zarządzanie pełnym spektrum dokumentacji krążącej w strukturach organizacji.

EOD to system informatyczny, wielomodułowa platforma lub zespół narzędzi pozwalający na usprawnienie realizacji procesów biznesowych opartych na dokumentach zarówno w postaci cyfrowej, jak i papierowej. Tworzy on czytelne, uporządkowane oraz cyfrowe przestrzenie dla dokumentów, począwszy od codziennych formularzy (np. najnowsza partia faktur do zapłacenia), na rocznych umowach z klientami kończąc.

Standaryzacja, usystematyzowanie i koordynacja przepływu dokumentów w organizacji to główny cel EOD. Efekt? Łatwiejsze i bardziej transparentne zarządzanie zadaniami wymagającymi współpracy i dystrybucją informacji.

Efektywn yobieg dokumentów, faktur, pism przychodzących, dzienników korespondencji, szczegółowej dokumentacji projektu, a także natychmiastowy dostęp do archiwum dokumentów, listy obecności pracowników, obsługi zadań, rachunku itd. to clou funkcjonowania Elektronicznego Obiegu Dokumentów. Nie zapominajmy, oczywiście, o gwarancji najwyższego poziomu bezpieczeństwa informacji oraz, tak ważnej obecnie, możliwości pracy zdalnej z dokumentacją znajdującą się w systemie.

Czas to pieniądz

Ktoś kiedyś powiedział, że oszczędność napędza innowacyjność, a jedynym sposobem wydostania się z ciasnego pudełka jest wymyślenie sobie drogi na zewnątrz. Fundamentalną i najbardziej mierzalną korzyścią dla firmy, wynikającą z wdrożenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów w strukturach organizacyjnych, jest bez wątpienia oszczędność czasu. Osiąga się ją poprzez m.in.:

  • szybsze wprowadzanie dokumentów do systemu (technologia OCR, automatyczne odczytywanie dokumentów),

  • szybsze procesowanie pism,

  • błyskawiczne wyszukanie dokumentów,

  • krótszy czas przygotowywania zestawień i raportów,

  • konsolidację systemu EOD z programem księgowym lub innymi firmowymi narzędziami ERP,

  • zintensyfikowanie obsługi klienta, czego efektem jest większe zadowolenie kontrahentów i szersze możliwości współpracy.

Każda oszczędność czasu przekłada się na wymierne ograniczenie kosztów prowadzenia biznesu.

Jak działa EOD?

Jak elektroniczny obieg dokumentów pomaga różnym działom w firmach? EOD przenosi strategię zarządzania dokumentami o poziom wyżej, konwertując pliki papierowe na format elektroniczny oraz spajając w sposób przemyślany i bezpieczny obieg dokumentów w organizacji.

Pisma, faktury, listy, zestawienia, dokumenty etc. są ewidencjonowane oraz skanowane bezpośrednio do systemu, a następnie metryka jest automatycznie uzupełniana przez OCR. Wszystkie dokumenty są przekazywane zgodnie z ustalonym schematem, którego podstawowym celem jest lepsze nimi administrowanie przy jednoczesnym uproszczeniu obiegu informacji. W efekcie procesy biznesowe stają się mniej skomplikowane, a praca bardziej zoptymalizowana.

Co ważne, na rynku istnieją już elastyczne platformy, które umożliwiają dostosowywanie obiegów do potrzeb organizacji. To oznacza, że elektroniczny obieg dokumentów można dowolnie rozbudowywać i modyfikować zarówno na etapie wdrożenia, jak i funkcjonowania systemu, a także w przypadku reorientacji procedur i struktur organizacyjnych.

Obieg faktur w służbie terminowości i wydajności biznesu

Wdrożenie elektronicznego obiegu faktur kosztowych to sposób na realne obniżenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa, usprawnienie kontroli wydatków i podniesienie jakości dekretacji.

Prawidłowo wdrożony workflow faktur zapewnia bezbłędną rejestrację i procesowanie każdego typu faktur zakupowych (kosztowych, materiałowych) oraz ich odpowiednią korektę wartościową i ilościową. Możliwość dwustronnej wymiany danych z systemem ERP oraz mechanizmem OCR pozwala zautomatyzować rejestrację dokumentów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności ponownego wprowadzania istniejących już danych.

Obieg umów pod pełną kontrolą

Elektroniczny Obieg Dokumentów daje możliwość przyspieszenia i lepszego kontrolowania całego procesu pracy nad umowami w firmie. Pracownicy korzystający z systemu mają dostęp do zarejestrowanych umów w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mogą np. szybko reagować w momencie kontaktu z klientem. Ponadto zabezpieczone przez EOD kontrakty w formie elektronicznej można również monitorować pod kątem tego, kto i kiedy miał do nich dostęp.

Elektroniczny obieg umów:

  • przyspiesza proces pracy nad kontraktami,

  • pozwala generować szablony umów,

  • usprawnia komunikację i wprowadzanie zmian w dokumentach,

  • optymalizuje etap akceptacji umów i ich sygnowanie zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej,

  • daje możliwość pełnej kontroli terminowości każdego etapu pracy nad umową,

  • pozwala na bezpieczne przechowywanie dokumentów w elektronicznym repozytorium i zapewnia łatwy dostęp do umów osobom do tego uprawnionym.

EOD to realne wsparcie na każdym etapie cyklu życia umowy, począwszy od wygenerowania umowy, po proces nanoszenia uzgodnionych z klientem zmian i zbierania niezbędnych podpisów.

Elektroniczny obieg umów to możliwość szybkiego wyszukiwania konkretnych dokumentów zarówno po słowach kluczowych, jak i w formie pełnotekstowej, co zdecydowanie skraca proces poszukiwania danego pisma. Pracownicy korzystający z firmowego workflow mogą śledzić umowę w czasie całego jej obiegu i mają wgląd w to, kto w danej chwili nad nią pracuje.

Obieg korespondencji na własnych warunkach

Jak efektywnie wyeliminować obieg papieru oraz zminimalizować koszty obsługi fizycznej korespondencji przychodzącej, wychodzącej i wewnętrznej? Jak uniknąć rozproszenia informacji i swobodnie nawigować w ich gąszczu? Można to zrobić z poziomu jednego panelu, który pozwala m.in. na łatwe i szybkie przełączanie się pomiędzy korespondencją dla danego działu firmy.

Elektroniczny obieg korespondencji w firmie to m.in.:

  • przejrzystość wszystkich operacji związanych z obsługą pism przychodzących, wychodzących i wewnętrznych,

  • porządek w dokumentacji,

  • natychmiastowy przepływ kluczowych informacji,

  • pełna kontrola nad terminami i wykonaniem wyznaczonych zadań,

  • doskonała korelacja pomiędzy korespondencją przychodzącą i wychodzącą (transparentność przebiegu procesów biznesowych),

  • możliwość definiowania zastępstw dla obsługi danej korespondencji w przypadku nieobecności pracownika.

Przy dużej skali biznesu zapewnienie kontroli nad obiegiem korespondencji wymaga sporych nakładów. Cyfryzacja tego procesu to właściwie podstawa funkcjonowania nowoczesnych firm. Elektroniczny obieg korespondencji w ramach EOD ułatwia zarządzenie korespondencją i przepływ informacji i zapewniając dodatkowo transparentne podejście do współpracy z kontrahentami.

Obieg onboardingu pracowników dla optymalnego wdrożenia

Jak skutecznie i efektywnie wdrożyć nowe osoby w wykonywanie obowiązków? Jak dopilnować wszystkich zadań, jakie czekają nowego pracownika oraz osoby biorące udział w procesie? Elektroniczny obieg onboardingu to przede wszystkim krótszy czas wdrożenia nowych pracowników w struktury organizacyjne i biznesowe firmy, a także gwarancja, że wszystkie czynności związane z przygotowaniem miejsca ich pracy zostały sfinalizowane przed startem okresu zatrudnienia.

Realizacja procesu wdrożenia pracownika w ramach EOD to m.in.:

  • zdefiniowanie poszczególnych etapów procesu wdrożenia pracownika i kolejności ich realizacji,

  • przeprocesowanie dokumentów formalnych oraz ewidencjonowanie badań pracowniczych,

  • przekazanie podstawowe informacje o firmie, dokumentach, regulaminach,

  • udzielenie dostępów do systemów informatycznych,

  • przeprowadzenie podstawowych szkoleń i tzw. orientacji pracownika,

  • przypisanie odpowiedzialności za realizację konkretnych zadań w procesie,

  • możliwość stałego monitorowania postępów onboardingu oraz stopnia gotowości do przyjęcia pracownika,

  • checklista zadań z przypisaniem jednostki organizacyjnej i opiekuna danego zadania.

Pracownik, który nie jest właściwie przygotowany do przyjęcia nowych obowiązków, który nie czuje się zaaklimatyzowany w nowym miejscu pracy, nie będzie przekonany do pozostania w danej organizacji. Efektywnie przeprowadzony onboarding wpływa pozytywnie nie tylko na motywację nowego pracownika, ale również na wizerunek firmy, stanowiąc tym samym jeden z ważniejszych elementów employer brandingu.

Podsumowując, korzystanie z wszechstronnej, a jednocześnie łatwej wkonfiguracji i prostej w obsłudze platformy do Elektronicznego Obiegu Dokumentów, podnosi wydajność procesów biznesowych w różnych obszarach działalności firmy, jedocześnie wspomagając jej otwartość na zmiany i rozwój.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.