Faktura w USD. W jaki sposób trzeba ją przeliczyć dla celów VAT?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 16 czerwca 2023
Faktura w USD. W jaki sposób trzeba ją przeliczyć dla celów VAT?

Wiele polskich firm rozlicza się w dolarach. Wynika to najczęściej ze współpracy z zagranicznymi kontrahentami, podwykonawcami czy po prostu realizacji międzynarodowych transakcji. Niezależnie od charakteru takich działań, rozliczenie w USD czy innej walucie dla wielu przedsiębiorców bywa dość stresujące. Należy przeprowadzić je poprawnie i zgodnie z przepisami, a do tego musi się opłacać.

Jaki kurs USD wykorzystać dla celów VAT?

W przypadku rozliczeń transakcji międzynarodowych konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kursu dolara czy innej waluty. Reguluje to art. 31a ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług. Jak zapewne się domyślasz, nie jest tu brana pod uwagę standardowa cena USD, sprawdzona w kantorze w chwili wypełniania dokumentów.

Zgodnie z przepisami, gdy kwoty wykorzystane do rozliczenia podstawy opodatkowania wypisane są w dolarach lub innej walucie obcej, to przeliczenie jej na złotówki odbywać się może na dwa sposoby:

  • biorąc pod uwagę średni kurs dolara, ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roboczym przed powstaniem obowiązku podatkowego,
  • biorąc pod uwagę ostatni kurs wymiany, opublikowany przez Europejski Bank Centralny, na dzień przed powstaniem obowiązku podatkowego. Co istotne, gdy mowa jest o USD i walutach innych niż euro, do przeliczenia wykorzystuje się kurs względem EUR.

Jak zarobić na transakcjach w dolarach?

Skoro nie można wybrać samodzielnie kursu dolara do rozliczenia transakcji w USD, to jak na takim działaniu można zarobić? Grunt to realizacja kupna lub sprzedaży, po kursach walut, które są opłacalne dla przedsiębiorcy. Znajdziesz je na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/ i możesz je wykorzystać na swoją korzyść na dwa podstawowe sposoby.

Osoby sprowadzające produkty z zagranicy i płacące za nie w dolarach, mogą zarobić na przykład na tym, że kupią je po cenach niższych niż w Polsce. To im przynosi realne oszczędności, a ponadto daje szansę na zarobek, jeśli odsprzedadzą to po wyższej cenie. Dodatkowo oszczędzą dzięki kupieniu USD po jak najniższej stawce.

W przypadku sprzedaży swoich wyrobów za granicę i otrzymania zapłaty w USD zyskiem będzie oczywiście ustalenie opłacalnej ceny i jak najlepsza sprzedaż dolarów. Dlaczego to tak istotne? Im wyższa cena USD, tym więcej złotówek zarobisz na transakcji. Ostatecznie więc od tego zależy, ile na tym zarobisz.

W obu przypadkach natomiast warto uważnie śledzić rynek walutowy, w czym pomaga Walutomat. Dzięki niemu szybko zorientujesz się, jaka stawka jest opłacalna i dokonasz wymiany wtedy, gdy będzie to dla Ciebie najbardziej opłacalne. Zależnie od okoliczności, tani lub drogi USD może działać na Twoją korzyść.

Faktura w USD przed i po terminie powstania obowiązku podatkowego

Przeliczenie dla celów VAT jest dość jasne, a transakcja w dolarach nie generuje w tym przypadku żadnych dodatkowych problemów. Co jednak, jeśli data wystawienia faktury i powstania obowiązku podatkowego są różne?

Najpierw załóżmy, że do wystawienia faktury w USD doszło przed powstaniem obowiązku podatkowego. Takie sytuacje są bardzo częste, bo dokument można wystawić wiele dni przed otrzymaniem lub dostawą towaru czy wykonaniem usługi. W takiej sytuacji przeliczenia dokonuje się po prostu na podstawie średniego kursu dolara względem euro, ogłoszonego przez NBP w ostatni dzień roboczy przed dniem wystawienia faktury.

Co natomiast, jeśli do wystawienia faktury doszło po terminie obowiązku podatkowego? Takie sytuacje również czasem się zdarzają. W tym przypadku przeliczenia z USD na euro i dalej na PLN dokonuje się zgodnie z kursem średnim dolara, ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym przed dniem powstania obowiązku podatkowego.

Rozliczenie delegacji, czyli bierzemy kursy walut pod lupę

Delegacja zagraniczna, której koszty wyrażone są np. w dolarach, powinna zostać rozliczona w walucie krajowej, obcej lub wymienialnej. Zaliczka wypłacana pracownikowi także może być wypłacona w walucie obcej, a jeśli wyrazi on taką zgodę, to w złotówkach stanowiących równowartość danej kwoty.

W praktyce więc w przypadku konieczności zastosowania tego typu rozliczenia Walutomat może okazać się bardzo pomocny. Na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ monitorować możesz bowiem kursy wszystkich najpopularniejszych walut, nie tylko USD. Realizując transakcję po niskiej cenie, przedsiębiorca ma zatem szansę nabyć większą ilość obcych pieniędzy, których część następnie wypłaci pracownikowi. W ten sposób na całym przedsięwzięciu będzie mógł sporo zaoszczędzić, choć procedury samego rozliczenia są ściśle regulowane przez przepisy.

Kompleksowa instrukcja, zgodna z aktualnymi przepisami dotyczącymi rozliczania delegacji zagranicznej, zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz