faktura zagraniczna

Przeliczanie faktur zagranicznych WNT

Jak przeliczać faktury do rozliczenia WNT? Przykład z wyjaśnieniem

Przeliczanie faktur w walutach obcych w praktyce sprawia sporo problemów. Kłopoty mogą pojawiać się przy przeliczaniu faktur przy WNT, a także w przypadku korekt. Sprawdźmy rozwiązanie na przykładzie.

W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według:

1)     kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, albo

2)     kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (kursy te publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej).

(art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy WNT

Zasada ta obowiązuje również w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej WNT). Zauważmy, że z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT wynika, iż w WNT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będących przedmiotem WNT.