Zobacz, czy udostępnianie pracowników na terenie budowy podlega odwrotnemu obciążeniu

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 17 sierpnia 2017
460bbcef8a07a66271f2a4aaea70b0d089342c35-medium

Przedsiębiorca oddelegowuje pracowników na budowę do obsługi żurawi wieżowych. Upewnij się, jak w tej sytuacji rozliczyć VAT.

Usługę udostępniania pracowników na terenie budowy przedsiębiorca rozliczy na zasadach ogólnych z zastosowaniem 23% stawki VAT – wynika z interpretacji indywidulanej o nr 0114-KDIP1-2.4012.6.2017.1.PC.

Jaki był problem?

Sprawa dotyczyła przedsiębiorstwa, czynnego podatnika VAT, zajmującego się zatrudnianiem i udostępnianiu pracowników na stanowiskach robotniczych przy obsłudze żurawi wieżowych znajdujących się na terenie budowy całej Polski. Oddelegowani do zleceniodawcy pracują na budowach i pozostają pod kontrolą i nadzorem zleceniodawcy, który zgodnie z zawartym zleceniem, określa warunki i zasady ich pracy oraz zadania do wykonania, jak również rozlicza ich z pracy. Za wykonaną usługę przedsiębiorca wystawia miesięczną fakturę i określa ją jako usługę operatorską ze wskazaniem konkretnej budowy i określa ilość przepracowanych godzin pracy pracowników.Wątpliwości dotyczyły tego, fakturę za wykonane usługi udostępniania personelu na terenie budowy - należy na zasadach ogólnych ze stawką 23%, czy też zastosować procedurę odwrotnego obciążenia.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy przypomniał, że od 1 stycznia 2017 r., zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.     usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

2.     usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Załącznik nr 14 do ustawy o VAT obowiązujący od 1 stycznia 2017 r. zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług budowlanych identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców.

Art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, natomiast usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Jak wskazał organ podatkowy ustalenie, czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku - ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dana usługa jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT oraz czy dana usługa jest świadczona przez podwykonawcę. Przy czym dla zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia konieczne jest spełnienie obu tych przesłanek łącznie.

Przedsiębiorca wskazał we wniosku że usługi udostępniania pracowników na terenie budowy klasyfikuje wg PKWiU pod numerem 78.30.19.0 – jako pozostałe usługi związane z udostępnianiem pozostałego personelu, gdzie indziej nie sklasyfikowanego. Natomiast w załączniku nr 14 do ustawy nie zostały wymienione usługi związane z udostępnianiem pozostałego personelu, gdzie indziej niesklasyfikowanego.

W konsekwencji skoro świadczone przez przedsiębiorcę usługi nie stanowią usług wymienionych przez ustawodawcę w załączniku nr 14 do ustawy jako te, do których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, to tym samym w analizowanej sprawie nie są spełnione przesłanki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy. Przepis ten ma zastosowanie bowiem jedynie w odniesieniu do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy świadczonych przez podwykonawcę.

Co to dla mnie oznacza?

  • Usługa udostępniania pracowników na terenie budowy nie będzie wpisywała się w mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa (zleceniodawca).
  • W konsekwencji do świadczonych usług udostępniania personelu na terenie budowy należy zastosować podstawową stawkę VAT 23% (art. 41 ust. 1 ustawy w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT).

Polecam w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 marca 2017 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.6.2017.1.PC

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz