Zmiany w VAT: Rząd wprowadzi nowe przepisy, które ograniczą wyłudzenia

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 kwietnia 2016
plik banknotów EURO na wydrukach z wykresami

Likwidacja rozliczeń kwartalnych, rozszerzenie zakresu odpowiedzialności solidarnej, a także ochrona prawna dla podatników, którzy stosują się do broszur informacyjnych Ministerstwa Finansów – takie zmiany zapowiada Rząd. Sprawdź, co jeszcze się zmieni.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Z informacji tych wynika, że Rząd planuje wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o VAT, Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego, które przyczynią się do ograniczenia skali nadużyć w podatku VAT.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Z informacji tych wynika, że Rząd planuje wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o VAT, Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego, które przyczynią się do ograniczenia skali nadużyć w podatku VAT.

Koniec z deklaracjami VAT składanymi kwartalnie

Najistotniejszą planowaną zmianą w ustawie o VAT jest likwidacja możliwości składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. Obecnie większość podatników ma taką możliwość (wyjątek stanowią niektórzy podatnicy dokonujący dostaw tzw. towarów wrażliwych, tj. dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT – zob. art. 99 ust. 3a ustawy o VAT), z zastrzeżeniem, że w przypadku podatników niemających statusu małych podatników wiąże się to z koniecznością wpłacania zaliczek na VAT (art. 103 ust. 2a-2g ustawy o VAT).

Z omawianej informacji wynika, że możliwość składania deklaracji kwartalnych zostanie zlikwidowana. Nie wiadomo jednak, czy możliwość składania deklaracji za okresy kwartalne zostanie zlikwidowana całkowicie, czy też pozostaną jakieś grupy podatników, które takie deklaracje będą mogli lub musieli składać (np. mali podatnicy rozliczający VAT metodą kasową).

Deklaracje podatnicy wyślą wyłącznie elektronicznie

Planowane są również zmiany w sposobie składania deklaracji VAT oraz informacji podsumowujących za okresy miesięczne. Niektórzy podatnicy będą mieli obowiązek ich składania wyłącznie w formie elektronicznej. Ta zmiana jest podobna, do regulacji wprowadzonych z początkiem 2015 roku w ustawach o podatku dochodowym, gdzie część deklaracji musi być przez niektóre podmioty przesyłana wyłącznie w formie elektronicznej.

Limit przy odwrotnym obciążeniu

Rząd chce także wprowadzić limit, po przekroczeniu którego będzie stosowany mechanizm odwróconego obciążenia dla transakcji, których przedmiotem są wszystkie towary objęte tym mechanizmem. Na razie nie przedstawiono jednak szczegółów tych zmian.

Kolejne dwie planowane zmiany dotyczą rozszerzenia zakresu odpowiedzialności solidarnej. Będzie to dotyczyć odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zobowiązania sprzedawcy oraz odpowiedzialności solidarnej na przedstawiciela podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą.

Nowe przepisy związane z rejestracją podatników VAT

Zmienią się też przepisy o rejestracji podmiotów jako podatników VAT. Po pierwsze, jeżeli czynności sprawdzające wykażą, że dany podmiot nie istnieje lub nie można się z nim skontaktować, to będzie możliwa wówczas odmowa  takiej rejestracji. Po drugie, nowe przepisy doprecyzują przesłanki warunkujące wykreślanie podatników z rejestru podatników VAT czynnych.

Szykują się też zmiany w Ordynacji podatkowej oraz Kodeksie karnym skarbowym

Z informacji Rządu wynika, że wprowadzone też zostanązmiany w przepisach Ordynacji podatkowej oraz Kodeksu karnego skarbowego.

W Ordynacji podatkowej zostanie zmodyfikowany zakres ochrony przewidzianej w związku z uzyskaniem interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w VAT.

Inna zmiana zakłada przyznanie ochrony prawnej podmiotom stosującym się do broszur informacyjnych Ministerstwa Finansów– co według mnie stanowi bardzo dobry pomysł.

W Kodeksie karnym skarbowym zostaną wprowadzone regulacje, które zaostrzą sankcje za wystawianie tzw. pustych faktur lub posługiwania się nimi.

Uwagi końcowe

Pamiętajmy jednak, że to na razie jedynie zapowiedź zmian i nie ma jeszcze gotowego projektu. Informacja zawarta w wykazie prac legislacyjnych rządu bardzo ogólnie wskazuje planowane zmiany (zapewne też nie informuje o wszystkich, a tylko sygnalizuje te najważniejsze), jak również nie ma w niej mowy o terminie ich wprowadzenia.

Biorąc jednak pod uwagę to, że skala wyłudzeń VAT jest znacząca, zapewne Rząd będzie dążył do ich jak najszybszego uchwalenia oraz wejścia w życia.

Portal FK o wszystkich planowanych zmianach w tym zakresie będzie informował na bieżąco.

Sprawdź też inne zmiany w przepisach:

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nr UA21.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz