Zmiany VAT: Którzy podatnicy nie będą korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 marca 2018
7b7bf2e79e2dbcc54c04e8ca23324e78ce30535d-medium

Najnowszy projekt zmian w ustawie o VAT wprowadza nowe kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Czytaj więcej o zmianach, jakie wejdą w życie 1 lipca 2018 r.

 

Projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw  przewiduje m.in. także rozszerzenie katalogu czynności, których wykonywanie wyłącza możliwość korzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego, tj. zwolnienia obejmującego sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) oraz sprzedaż dokonywaną przez podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Kto nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego

Po pierwsze, ze zwolnienia podmiotowego nie będą mogli korzystać podatnicy dokonujących dostaw niektórych kategorii towarów w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna). Towarami, których to dotyczy, mają być:

1)      komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (PKWiU 26),

2)      urządzenia elektryczne i nieelektryczne sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),

3)      maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWIU 28).

Po drugie, ze zwolnienia podmiotowego nie będą również mogli korzystać podatnicy świadczący usługi ściągania długów, w tym factoringu (zob. projektowany art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT).

Wskazane przepisy powyższe – jak czytamy w uzasadnieniu projektu z 13 lutego 2018 r.: (…) „w przypadku podatników dokonujących dostaw niektórych kategorii towarów w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość oraz podatników świadczących usługi ściągania długów, w tym faktoringu będą mieć zastosowanie do dostaw towarów/świadczenia usług dokonanych od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Czynności dokonane od wejścia w życie ustawy będą objęte obligatoryjnym opodatkowaniem podatkiem VAT”.

Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego wykona usługę ściągnięcia długu. Z chwilą wykonania usługi podatnik ten utraci prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. W konsekwencji podatnik będzie musiał zarejestrować się jako czynny podatnik VAT (najpóźniej przed dniem utraty prawa do zwolnienia podmiotowego) oraz opodatkować wykonaną usługę podatkiem VAT według stawki 23%.

Nowe kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie dokonywanie na odległość dostaw komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26), urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27) oraz maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWIU 28) nie wyłącza możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Korzystania z tego zwolnienia nie wyłącza również świadczenie usług ściągania długu, w tym factoringu.

Dokonywanie na odległość dostaw komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26), urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27) oraz maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWIU 28), będzie wyłączało możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Korzystanie z tego zwolnienia wyłączać ma również świadczenie usług ściągania długu, w tym factoringu, nie wyłącza możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Polecamy w Portalu FK:

 

Etap legislacyjny: projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – w konsultacjach publicznych.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz