Stawka VAT na dostawę budynków

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 3 września 2019
Pytanie:  W 2005 roku użytkowaliśmy w działalności gospodarczej obcy środek trwały (budynki przemysłowe wraz z placem), w których dokonaliśmy ulepszeń na kwotę 276 tys. zł, odliczając VAT od zakupów związanych z ulepszeniami. Jeszcze w 2005 roku rozpoczęliśmy amortyzację inwestycji. W 2006 roku aktem notarialnym zakupiliśmy użytkowane budynki wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu za kwotę 933 tys. zł, w tym prawo użytkowania wieczystego 598 tys., budynek wraz z infrastrukturą 335 tys. zł. W akcie notarialnym zaznaczono prawo do zwolnienia od VAT sprzedaży nieruchomości, której budynki pochodziły z lat 70-tych, z powołaniem się na przepisy, obowiązujące w 2006 roku, a uprawniające do zwolnienia tej sprzedaży z opodatkowania VAT. Przyjęliśmy nieruchomość w użytkowanie dokumentem OT, zwiększając wartość z aktu notarialnego o niezamortyzowaną część nakładów inwestycyjnych z 2005 roku, co dało wartość początkową budynków 587 tys. zł. W 2016 roku dokonaliśmy kolejnego ulepszenia budynków o wartość 112 tys. zł. Obecnie zamierzamy sprzedać całą nieruchomość wraz prawem wieczystego użytkowania gruntu. Czy w sytuacji poniesienia nakładów na ulepszenie zakupionej inwestycji powinniśmy: opodatkować zamierzoną sprzedaż stawką VAT 23%, z racji poniesienia nakładów na ulepszenie przekraczającą 30% wartości inwestycji (sprzed zakupu 252 tys. zł + 112 tys. nakłady z 2016 roku), czy skorzystać ze zwolnienia sprzedaży na podstawie art 43 ust. 1 pkt 10  i 10a ustawy o VAT z racji braku prawa do odliczenia VAT przy zakupie nieruchomości oraz niskiej wartości ulepszeń poniesionych po zakupie nieruchomości w 2016 roku?

Pozostało jeszcze 59 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel