Sprawdź podstawę opodatkowania z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów przez dystrybutora

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 6 września 2018
Pytanie:  Firma, dystrybutor sprzętu audiowizualnego, przekazała nagrody szkołom w organizowanym konkursie. Do nagród dołączono protokoły przekazania, a na nich wskazano wartość nagrody równą cenie rynkowej. Czy VAT należny powinien zostać naliczony od wartości z protokołu przekazania, czy od ceny zakupu, po której towar został rozchodowany z magazynu firmy?
Odpowiedź: 

Podatek VAT powinien zostać w przedstawionej sytuacji naliczony od ceny nabycia (netto) przekazanego sprzętu określona w momencie nieodpłatnego przekazania, tj. cena nabycia (netto), którą zapłaciłaby firma za ten sprzęt w momencie jego nieodpłatnego przekazania.

Opodatkowaniu VAT podlegają przy tym m.in. odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają jednak również niekiedy nieodpłatne dostawy towarów. Wynika to z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu przez dostawę towarów (o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Podstawą opodatkowania jest w takich przypadkach cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (art. 29a ust. 2 ustawy o VAT).

W świetle tego podatek VAT powinien zostać w przedstawionej sytuacji naliczony od ceny nabycia (netto) przekazanego sprzętu określona w momencie nieodpłatnego przekazania, tj. cena nabycia (netto), którą zapłaciłaby firma za ten sprzęt w momencie jego nieodpłatnego przekazania (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2014 r., nr IPPP2/443-396/14-2/RR). Jest tak, mimo że wartość rynkowa przedmiotowego sprzętu jest najprawdopodobniej wyższa.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz