Opodatkowanie dostaw w ramach dostawy łańcuchowej

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 czerwca 2019
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się za pomocą PKPiR (podmiot A). Podmiot ten jest polskim unijnym czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności kupuje i sprzedaje towary, gdzie kontrahentami są zarówno podmioty krajowe, jak i zagraniczne. Aktualnie zastanawiamy się nad następującą transakcją, gdzie każdy z podmiotów jest także unijnym podatnikiem VAT: Polski podmiot A kupuje towar od podmiotu polskiego B (podmiot B fakturuje A) i towar ten będzie następnie sprzedany przez podmiot A do klienta z Niemiec N (podmiot A fakturuje podmiot N). Z kolei klient z Niemiec N sprzedaje towar odbiorcy z Irlandii IR (podmiot N fakturuje IR). Towar będzie wysyłany bezpośrednio z Polski z zakładu produkcyjnego podmiotu B i przewożony do zakładu produkcyjnego podmiotu IR w Irlandii. Ani podmiot niemiecki N ani irlandzki IR nie są zarejestrowani do VAT w Polsce. Transport towaru z Polski do Irlandii zorganizuje i opłaci podmiot niemiecki N – dostawą zajmie się niezależna firma transportowa. Warunki dostawy od B do A i od A do N będą określone jako EXW. Czy w takiej transakcji łańcuchowej u polskiego podmiotu A wystąpi WDT do podmiotu niemieckiego N (zakładając prawidłowe udokumentowanie dostawy w celu zastosowania stawki VAT 0%) a sprzedaż towaru przez podmiot B do pomiotu A powinna być opodatkowana stawką 23% VAT w Polsce?

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel