Na jakie ułatwienia w rozliczaniu VAT możesz liczyć od 1 stycznia 2019 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 lutego 2018
92e5690125b9d6ead5437d8e311bc53538f6ee47-medium

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadza m.in. zmiany w ustawie o VAT. Sprawdź, czy na nich skorzystasz?

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym przewiduje, m.i., zmiany w ustawie o VAT. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2019 r.

Bez wniosków

Pierwsza grupa projektowanych zmian polega na rezygnacji z wymagania od podatników wniosków o:

1)      zwrot podatku na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy o VAT, tj. podatnikowi dokonującemu dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej,

2)      zwrot podatku na podstawie art. 87 ust. 5a ustawy o VAT, tj. podatnikowi, który nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT,

3)      skrócenie terminu zwrotu podatku do 25 dni (zob. art. 87 ust. 6 ustawy o VAT).

Wprowadzenie tych zmian oznaczać będzie, że do korzystania z prawa do zwrotu na podstawie przepisów art. 87 ust. 5 i 5a ustawy o VAT oraz z prawa do skrócenia terminu zwrotu do 25 dni wystarczać będzie tylko dokonywanie odpowiednich zapisów w składanych przez podatników deklaracjach VAT.

Ma być tak, gdyż – jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu : „(…) składanie odrębnego wniosku jest zbyteczne, bo samo złożenie deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy podatnika z określonym terminem zwrotu może być potraktowane jak wniosek o zwrot lub przyspieszenie terminu zwrotu. Ewentualna weryfikacja zasadności zwrotu wymaga (również w przypadku złożenia odrębnego wniosku) i tak podjęcia czynności sprawdzających lub kontroli”.

Ulga na złe długi

Omawiany projekt przewiduje również zmiany w przepisach określających ulgę na złe długi oraz obowiązek korekty podatku odliczonego na podstawie nieuregulowanych faktur.

Obecnie przepisy te mają zastosowanie po upływie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Po zmianach okres ten będzie skrócony do 120 dni (zob. projektowane brzmienie art. 89a ust. 1a ustawy o VAT oraz art. 89b ust. 1-1b ustawy o VAT). Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu. Zdaniem projektodawców skrócenie terminu możliwości zastosowania ulgi po stronie wierzyciela wpłynie pozytywnie na jego kondycję finansową pośrednio uwalniając (wcześniej) dodatkowe środki finansowe. W przypadku natomiast dłużnika skrócenie terminu spowoduje dodatkową mobilizację w spłacie wierzytelności, co w ostatecznym rozrachunku przełoży się na zmniejszenie zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym.

TAX FREE

Ostatnia z przewidzianych zmian będzie dotyczyć sprzedawców uprawnionych do dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym w ramach systemu TAX FREE.

Obecnie przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w tym systemie mogą dokonywać samodzielnie takiego zwrotu, o ile ich roczny obrót nie jest niższy niż 400 tys. zł. W przeciwnym wypadku, będąc w tym systemie, zmuszeni są do zawarcia umowy w sprawie zwrotu podatku z podmiotem pośredniczącym. W takim przypadku kwotę zwrotu obniża prowizja należna podmiotowi pośredniczącemu, a w konsekwencji podróżny nie uzyskuje pełnej kwoty zapłaconego podatku VAT. Koszty współpracy z podmiotem pośredniczącym ponoszą również sprzedawcy.

Projekt przewiduje zmniejszenie o połowę wymaganego limitu obrotu sprzedaży za poprzedni rok podatkowy (do 200 tys. zł), tak aby również drobniejsi przedsiębiorcy mieli możliwość zwrotu VAT samodzielnie.

Wskazać przy tym należy, że wcześniejsza wersja omawianego projektu przewidywała również:

1)      zmiany w treści zwolnienia z VAT obejmującego import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju (zwolnienie to określają przepisy art. 51 ustawy o VAT), w tym umożliwienie stosowania tego zwolnienia do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego,

2)      zmianę w treści art. 87 ust. 5a ustawy o VAT polegającej na likwidacji możliwości wnioskowania o skrócenie terminu zwrotu na podstawie tego przepisu ze 180 do 60 dni (pod warunkiem złożenia zabezpieczenia majątkowego),

3)      dodaniu art. 106r ustawy o VAT przewidującego upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do udostępnienia struktury logicznej postaci elektronicznej faktury.

W najnowszej wersji projektu – przynajmniej tymczasowo - zrezygnowano z ich wprowadzenia.

Wskazane zmiany w przepisach mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. (czyli pół roku później niż sama projektowana ustawa nowelizująca). Na dzień dzisiejszy dotrzymanie tego terminu jest jak najbardziej realne (zastrzec jednak należy, że wcześniejsza wersja omawianego projektu przewidywała wejście w życie zmian 1 stycznia 2018 r.; terminu tego nie udało się jednak dotrzymać).

Czytaj też o tym, jakie ułatwienia w PIT przewiduje projekt:

Etap legislacyjny: projekt z 1 lutego 2018 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym – przekazany do opiniowania

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz