Czy przechowywanie elektronicznych faktur wystarczy do prawidłowego udokumentowania wydatków? Sprawdźmy

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Dodano: 5 września 2016

Załóżmy, że rozliczana przez Ciebie firma otrzymuje papierowe faktury, które przechowuje wyłącznie elektronicznie. Czy tak udokumentowane wydatki możesz bez obaw zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdź komentarz eksperta.

Faktury elektroniczne już na dobre „zadomowiły się” w polskiej praktyce gospodarczej, prawnej oraz fiskalnej, co aktualnie wynika już nie tylko z pozytywnego orzecznictwa sądowego, jak było jeszcze kilka lat temu, a już wprost z przepisów prawa (ustawa o podatku od towarów i usług).

Elektroniczna faktury po spełnieniu wymogów

Wskazać należy, że ustawa VAT określa, iż fakturą elektroniczną może być dokument zawierający dane wymagane ustawą VAT, który ponadto zapewnia autentyczność pochodzenia, integralność oraz czytelność.

Również ustawa VAT nie stoi w opozycji ku temu, aby faktury były archiwizowane w innej formie niż zostały one otrzymane. Warto jednak wskazać, że ustawy o podatkach dochodowych (CIT, PIT) kwestie związane z dokumentowaniem wydatków jako kosztów podatkowych regulują bardziej liberalnie niż ustawa VAT. Na gruncie ustawy CIT oraz PIT wystarczy bowiem, że podatnik w dowolny sposób będzie w stanie wykazać, że poniósł koszt, który ma związek przyczynowo-skutkowy z osiąganym przychodem i został on należycie udokumentowany.

Sama forma owego dokumentowania jest jednak dużo mniej restrykcyjna niż w ustawie VAT. Stwierdzić zatem należy, że skoro wskazany przez wnioskodawcę sposób przechowywania otrzymanych faktur odpowiada zasadom dosyć restrykcyjnej ustawy VAT, to również na gruncie mechanizmów prawnych wynikających z ustaw o podatkach dochodowych nie powinno być wątpliwości.

Podatnik musi opracować obieg dokumentów

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lipca 2016 r., nr IBPB-1-1/4510-150/16/BK potwierdza, że to w gestii podatnika leży sformułowanie sposobu przechowywania oraz obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie i wcale nie musi być on tak restrykcyjny, jak jeszcze kilka lat wstecz.

Sprawdź też:

Interpretacja ta z pewnością ucieszy zwłaszcza dużych przedsiębiorców, w których liczba dokumentów jest znaczna i przechowywanie ich w formie papierowej jest utrudnione.

Warto jednak przypomnieć, że interpretacje indywidualne MF nie mają w Polsce mocy powszechnie obowiązującej i zastosowanie się do „nieswojej” interpretacji może być dla podatnika ryzykowne. Warto zatem rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przez Ministra Finansów „uszytej” dla określonego wnioskodawcy.

Co to dla Ciebie oznacza?

Przedsiębiorca, który otrzymuje papierowe faktury, a następnie przechowuje je − po zdigitalizowaniu − wyłącznie elektronicznie, może udokumentowane w ten sposób wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy inne komentarze dotyczące faktur VAT:

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz