Sprzedaż samochodu osobie fizycznej – skutki podatkowe

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 27 kwietnia 2018
Pytanie:  W 2007 r. zakupiłem na fakturę używany samochód Audi A6, od którego odliczyłem 60 % podatku VAT. Samochód zamortyzował się całkowicie w 2010 roku . W marcu 2018 sprzedałem go osobie fizycznej na fakturę z paragonem z kasy fiskalnej. Czy to będzie prawidłowa ewidencja sprzedaży środka trwałego? Czy należy od sprzedaży zapłacić cały VAT? Czy sporządza się jakieś dodatkowe dokumenty związane z tą sprzedażą i zakończeniem ewidencjonowania w środkach trwałych?
Odpowiedź: 

Faktura dokumentująca sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie musi być obowiązkowo wystawiona chyba, że nabywca zgłosi takie żądanie. Jeśli jednak faktura zostanie wystawiona, to w przypadku sprzedaży środka trwałego nie trzeba później ewidencjonować sprzedaży na kasie fiskalnej.

Podatnicy VAT dokonujący sprzedaży na rzecz innego podatnika VAT mają obowiązek wystawienia faktury (art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Z kolei przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku, gdy sprzedaż następuję na rzecz osoby fizycznej nieprowadzące działalności gospodarczej, to co do zasady nie trzeba wystawiać faktury. Jednakże obowiązek taki zaistnieje, jeśli nabywca zgłosi żądanie wystawienia faktury w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar (art. 106b ust. 3 ustawy o VAT).

Wystawienie faktury mimo braku żądania ze strony osoby fizycznej nieprowadzące działalności gospodarczej nie jest błędem, co oznacza, że zachowanie takie jest prawidłowe.

W przypadku, gdy sprzedaż następuje na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, podatnicy VAT co do zasady mają obowiązek ją zaewidencjonować na kasie fiskalnej chyba, że są z tego obowiązku zwolnieni.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Natomiast pod poz. 50 załącznika do tego rozporządzenia wymieniono dostawę towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą

Z treści powyższego wynika, że sprzedaż samochodu, który stanowił Pański środek trwały nie musiała być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, gdyż została uprzednio wystawiona faktura. Jeśli jednak wykazał Pan sprzedaż na kasie fiskalnej, to nie można uznać, że popełnił Pan błąd. Miał Pan do tego prawo mimo braku takiego obowiązku.

Zgodnie z art. 22n ust. 2 pkt 13 ustawy o PIT, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem ust. 3, co najmniej datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.

Z treści powyższego przepisu wynika, że w ewidencji środków trwałych powinien Pan zamieścić datę sprzedaży samochodu. Natomiast ustawa o PIT nie wprowadza obowiązku sporządzenia dokumentu dla celów ewidencji środków trwałych na okoliczność zbycia samochodu.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz