Ulga dla samotnych rodziców i inne nowe interpretacje podatkowe - zestawienie

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 18 grudnia 2023
  Ulga dla samotnych rodziców i inne nowe interpretacje podatkowe - zestawienie

Jakie są skutki dofinansowania wycieczki z ZFŚS, czy od sprzedaży auta wykupionego z leasingu trzeba zapłacić PIT, czy rozwiedziona matka ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatku? Poznaj wyjaśnienie fiskusa.

Zagadnienie

Pytanie podatnika

Odpowiedź organu podatkowego

Sygnatura

Ulga dla samotnych rodziców

Czy rozwiedziona matka ma prawa do preferencyjnego rozliczenia, w sytuacji gdy sąd ustalił miejsce zamieszkania dziecka przy niej? Zgodnie z umową mediacyjną dziecko spędza z ojcem 3 dni w tygodniu

Samodzielna opieka nad dziećmi nie jest równoznaczna z samotną opieką. Fakt, że w przedstawionej sytuacji każdy     z rodziców zajmuje się dzieckiem w ustalonym czasie, czyli samodzielnie, i w tym czasie drugi rodzic nie uczestniczy w jego wychowaniu, nie oznacza, że mamy do czynienia z samotnym wychowaniem dziecka. Okoliczność, że dwie osoby wychowują to samo dziecko w sytuacji bliskiej opieki naprzemiennej (ugoda mediacyjna) wyklucza możliwość uznania, że którakolwiek z tych osób wychowuje dziecko samotnie. W konsekwencji matce nie przysługuje prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko w rocznym rozliczeniu PIT.

0111-KDSB2-1.4011.233.2023.2.EA

Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS

Czy dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS jest dla osób uprawnionych przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT ?

Udział uprawnionych w organizowanej przez pracodawcę wycieczce, której celem jest integracja zespołu, zwiększenie motywacji do pracy oraz wzmocnienie więzi koleżeńskich, realizowany jest w interesie pracodawcy, gdyż zintegrowany podczas wycieczki zespół pracowników będzie lepiej i wydajniej pracował, czym przysporzy wymiernych korzyści zakładowi pracy. Wyjazd jest dobrowolny i dostępny dla wszystkich uprawnionych, a udział w nim, nie ma również po stronie uprawnionych realnego przysporzenia majątkowego, które prowadziłoby do powiększenia jego aktywów.

Ponadto, jeśli pracownik uczestnicy w wyjeździe dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się żadna korzyść, choćby w postaci zaoszczędzonego wydatku. Gdyby pracodawca nie organizował wycieczki i nie zapewnił jej współfinansowania, pracownik nie musiałby takiego wydatku ponosić i najprawdopodobniej nie korzystałby z takiego świadczenia we własnym zakresie.

Biorąc pod uwagę powyższe, dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS dla osób uprawnionych nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.

0114-KDIP3-1.4011.557.2023.1.MZ

Sprzedaż auta wykupionego z leasingu a PIT

Czy sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu za nie więcej niż 1.500 zł stanowi podstawę do opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Zakupiony po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy, o którym mowa we wniosku spełniał definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Wobec powyższego przychód z odpłatnego zbycia tego samochodu stanowi przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy o PIT.

W związku z powyższym sprzedaż przedmiotowego samochodu generuje przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

0115-KDIT3.4011.270.2023.2.MJ

Wydatki na zajęcia z pływania i wizyty fizjoterapeutyczne a koszty podatkowe adwokata

Czy adwokat, który ma problemy z kręgosłupem może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności:

a)  zajęcia z pływania – wydatek na instruktora oraz wydatek na wynajem toru na basenie podczas zajęć,

b)  wizyty fizjoterapeutyczne – wydatek na zabiegi rehabilitacyjne wykonywane przez fizjoterapeutę,

c)  treningi medyczne i rehabilitację – wydatek na instruktora/rehabilitanta i wynajem sali?

Wydatki poniesione przez podatnika na zajęcia z pływania, zabiegi fizjoterapeutyczne i treningi medyczne mają na celu dbałość o zdrowie. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków jest bowiem poprawa stanu zdrowia bądź jakości życia podatnika, a nie osiągnięcie przychodów.

W konsekwencji opisane wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ nie spełniają przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

0112-KDIL2-2.4011.363.2023.2.MW

Opracowanie:

Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz