Parkowanie auta pod domem pracownika – co z odliczeniem pełnego VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 26 stycznia 2022
Parkowanie auta pod domem pracownika a VAT

Wiele firm udostępnia pracownikom służbowe samochody i pozwala na parkowanie aut pod domem. W ten sposób pracownik może sprawniej wykonać swoje służbowe zadania. W takich sytuacjach pojawia się problem z odliczaniem pełnego VAT. Skarbówka nie pozwala w takich sytuacjach na odliczenie pełnego VAT. Sądy stoją jednak po stronie podatników. W sprawie parkowania auta pod domem pracownika wypowiedział się ostatnio sąd w Opolu. Sprawdź jego stanowisko.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się budową dróg. Aby zachęcić pracowników do pozostania w stosunku pracy oraz pozyskać nowych, spółka planuje udostępniać im samochody służbowe aby mogli bezpośrednio z miejsca zamieszkania dojechać na teren prowadzonej budowy bez konieczności przyjazdu na bazę spółki co wiąże się z oszczędnością czasu w dotarciu na plac budowy.

Parkowanie pojazdu po zakończeniu pracy następowałoby w miejscu zamieszkania pracownika, któremu powierzono samochód. Spółka zapytała ministra finansów, czy w tej sytuacji ma prawo do odliczenia 100% VAT. Przedsiębiorstwo uważało, że tak.

Skarbówka nie zgadza się na pełne odliczanie VAT

Organ podatkowy uznał jednak, że sposób wykorzystania i wprowadzony przez spółkę sposób kontrolowania nie będzie w wystarczający sposób potwierdzać, że samochody osobowe użytkowane przez pracowników są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Spółka nie zgodziła się z taką interpretacją i wniosła skargę do sądu. Zdaniem spółki wprowadzone przez nią zabezpieczenia, możliwości użycia samochodu służbowego do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, są wystarczające i nie powinny ją pozbawiać prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego, dotyczącego tego pojazdu.

Stanowisko sądu w sprawie parkowania auta pod domem pracownika

Sąd w Opolu przyznał spółce rację.

Praktyczne skutki wyroku

  • Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia pełnego VAT, w sytuacji, gdy pracownik parkuje firmowy samochód pod domem.
  • Ważne jest przy tym, aby możliwość parkowania pojazdu poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności, określona została w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u podatnika, zaś podatnik zapewnił odpowiednie mechanizmy kontroli przestrzegania wykorzystania tak postawionych do dyspozycji pracowników (użytkowników) pojazdów wyłącznie dla celów związanych z działalnością gospodarczą (wykonywaniem obowiązków służbowych).

Wyrok WSA w Opolu., sygn. akt I SA/Op 376/21

Autor:

Sylwia Maliszewska

ekspert podatkowy

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz