Odliczenie VAT z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem samochodów służbowych w praktyce sprawia sporo problemów. Fiskus prezentuje bardzo restrykcyjne stanowisko, zgodnie z którym parkowanie auta służbowego pod domem pracownika daje możliwość jazd prywatnych, co pozbawia przedsiębiorcę pełnego odliczenia VAT. Dla skarbówki zapisy firmowego regulaminu też nie mają większego znaczenia. Sądy stają jednak po stronie podatników. Sprawdź komentarz eksperta.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 czerwca 2024 r. sygn. akt I SA/Po 189/24 rozstrzygał kwestię pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych samochodowymi osobowymi. Wiadomo, że co do zasady podatnicy mogą odliczać jedynie 50% VAT naliczonego. Jednak, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, to można odliczyć VAT naliczony w pełnej wysokości.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenie:
Polecamy też:
Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego na cele prywatne niesie ze sobą konkretne skutki podatkowe. Dowiedz się, jak przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne wpływa na rozliczenia VAT, PIT oraz składki zdrowotnej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Problem: Czynny podatnik VAT prowadzący PKPiR posiada w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który jest całkowicie zamortyzowany. Samochód kupiony był jako nowy w 2014 roku, odliczono wtedy 50% VAT. Podatnik zamierza w lipcu 2024 roku przekazać ten samochód na swoje cele osobiste. Jakie są konsekwencje takiego przekazania samochodu na gruncie podatku VAT, podatku dochodowego i składki zdrowotnej?
Po przeczytaniu tekstu:
Kontynuując temat rozliczania kosztów związanych z samochodami firmowymi, w tym numerze przedstawiamy m.in. kluczowe wskazówki dotyczące prawidłowego księgowania wydatków na paliwo. Dzięki szczegółowym wytycznym dotyczącym rozliczeń VAT i kosztów uzyskania przychodu unikniesz błędów i będziesz mieć pewność, że księgowania przebiegają bezbłędnie.
Skorzystaj z podpowiedzi eksperta i sprawdź, jak poprawnie ujmować w księgach amortyzację, leasing i ubezpieczenia samochodowe. Tekst zawiera praktyczne przykłady i wskazówki, które pomogą Ci uniknąć błędów w rozliczeniach.
Pytanie: Prezes spółki korzysta z firmowego samochodu (leasing operacyjny) do celów mieszanych. Otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy powołania. Jakie rodzi to skutki podatkowe?
Zdarza się, że dochodzi do kradzieży samochodu firmowego. Czy niezamortyzowana część samochodu będzie kosztem podatkowym? Jakie skutki w VAT wiążą się z kradzieżą samochodu firmowego.
Czy darowany samochód może być środkiem trwałym w firmie
Amortyzacja samochodu osobowego w firmie żony
Zdarza się, że wspólnicy spółek mają do dyspozycji samochody firmowe, które wykorzystują także na swój prywatny użytek. Co w sytuacji, gdy wspólnik jest jednocześnie pracownikiem spółki? Jak rozliczyć wydatki na samochód firmowy wykorzystywany przez wspólnika spółki prywatnie? Sprawdźmy.
Problem: Prezes zarządu spółki jest również pracownikiem i jednocześnie wspólnikiem tej spółki. Spółka chce kupić samochód osobowy, który będzie własnością spółki. Przedsiębiorstwo zamierza udostępnić auto prezesowi do korzystania w celach służbowych oraz prywatnych. Jak prawidłowo powinna wyglądać taka transakcja pod względem podatkowym po stronie prezesa oraz spółki? Jak prawidłowo obciążać prezesa za korzystanie z samochodu w celach prywatnych? Co z kosztami eksploatacji i paliwa po stronie spółki?
Wiele firm udostępnia pracownikom służbowe samochody i pozwala na parkowanie aut pod domem. W ten sposób pracownik może sprawniej wykonać swoje służbowe zadania. W takich sytuacjach pojawia się problem z odliczaniem pełnego VAT. Skarbówka nie pozwala w takich sytuacjach na odliczenie pełnego VAT. Sądy stoją jednak po stronie podatników. W sprawie parkowania auta pod domem pracownika wypowiedział się ostatnio sąd w Opolu. Sprawdź jego stanowisko.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip