Urlop dla niepełnosprawnego pracownika. Jak prawidłowo go przeliczyć na godziny

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 14 września 2018
Pytanie:  Pracownik z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (umiarkowany) przebywał na urlopie wypoczynkowym od 16 do 29 lipca 2018 r. (10 dni). Pracownik ten codziennie pracuje po 7 godzin, a limit urlopu na 2018 wynosi 24 dni. Ile godzin należy pracownikowi zdjąć z urlopu?
Odpowiedź: 

W przypadku, kiedy pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i dotyczy go obniżona norma dobowa 7 godzin, to zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej jeden dzień urlopu odpowiada 7, a nie 8 godzinom pracy. Zatem, 10 dni roboczych urlopu to 70 godzin.

Z powyższego zapytania wynika zatem, że pracownik w lipcu br. wykorzystał 70 godzin urlopu. I taką liczbę należy mu ująć z przysługującego urlopu za 2018 rok.

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Przy udzielaniu urlopu w ten sposób, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Powyższe ma zastosowanie odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz