Czy warunkiem skorzystania z urlopu po długiej chorobie jest wykonanie badań kontrolnych

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 11 czerwca 2018
Pytanie:  Pracownik (nauczyciel) po ciężkiej chorobie ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne do 5 sierpnia 2018 r. Od 6 sierpnia 2018 r. chce iść na zaległy urlop wypoczynkowy. Jako szkoła (pracodawca tego pracownika) przekazaliśmy mu informację, że jeżeli nie przyniesie najpóźniej w dniu 6 sierpnia 2018 r. zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku oraz zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o badaniach kontrolnych - okresowych, to nie udzielimy mu urlopu wypoczynkowego i zostanie zwolniony. Pracownik uważa, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie powinniśmy żądać od niego przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do wykonywania pracy, bowiem urlop wypoczynkowy nie jest wykonywaniem czyli świadczeniem pracy i pracownik musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy dopiero przed dopuszczeniem go do pracy, czyli po urlopie. Pracownik uważa, że nie powinniśmy też żądać od niego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy – czyli badań kontrolnych – okresowych, ponieważ przeprowadzenie tych badań nie mieści się w zakresie zaleceń lekarskich, które są dla pracownika wiążące przez cały okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli takie badania są w aktach pracownika i są aktualne. Czy pracownik ma rację i dopiero po urlopie wypoczynkowym może przynieść zaświadczenie o zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku oraz nie przynosić badań od lekarza medycyny pracy, jeżeli dotychczasowe badania są w jego aktach osobowych i są aktualne?

Pozostało jeszcze 65 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel