Upewnij się, jak zmienić umowę z określonej na czas nieokreślony i gdzie w 2019 r. przechowywać wnioski urlopowe

Dodano: 14 grudnia 2018
Pytanie:  Czy aneksem można przedłużyć umowę o pracę z umowy na czas określony na umowę na czas nieokreślony? Czy trzeba przygotować nową umowę? Czy w 2019 r. ewidencje wniosków urlopowych, macierzyńskich nie można już przetrzymywać w teczce kadrowej pracownika w części B?
Odpowiedź: 

Tak, można zmienić umowę zawartą na czas określony na umowę na czas nieokreślony na mocy porozumienia zmieniającego (tzw. aneks).

Przekształcenie umowy

Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Umowa o pracę określa m.in. strony umowy oraz jej rodzaj.

Kwestia dopuszczalności zmiany rodzaju umowy w drodze porozumienia stron była przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. W wyroku z 5 sierpnia 1980 r. (sygn. akt I PR 52/80, OSNC 1981/2-3/39) orzekł, że: „Porozumienie stron w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony jest dopuszczalne i wywołuje wynikające z treści porozumienia skutki prawne." Według SN, jeżeli strony zgodnie mogą definitywnie rozwiązać stosunek pracy, to tym bardziej nie ma uzasadnionych podstaw dla twierdzenia, iż w wyniku porozumienia nie mogą przekształcić treści istniejącego stosunku pracy (choćby miało być to niekorzystne dla pracownika).

Co prawda mowa tu o sytuacji odwrotnej, czyli przekształceniu umowy bezterminowej w umowę czasową, jednak uprawniony jest wniosek z tego wyroku, że możliwość skorzystania z porozumienia działa także w drugą stronę.

Przechowywanie dokumentów

Co do drugiego problemu poruszonego w pytaniu, to w części B akt osobowych zbierane są dokumenty/oświadczenia dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika. Również począwszy do 1 stycznia 2019 r. ta część akt ma to samo przeznaczenie. Przechowuje się w niej m.in. dokumenty związane z ubieganiem się̨ i korzystaniem przez pracownika z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, dokumenty związane z ubieganiem się̨ i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, w tym obejmujące wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim oraz urlopie ojcowskim, wniosek pracownika o przesuniecie terminu urlopu.

Zapamiętaj!

  • Pamiętaj, że aby przeistoczyć rodzaj łączącej pracodawcę z pracownikiem umowy o pracę, możliwe jest zawarcie w tej sprawie odpowiedniego porozumienia (aneksu do umowy).
  • Powinno się w nim znaleźć postanowienie, że od wskazanej daty umowa o pracę jest zawarta na czas nieokreślony.
  • Dokumenty związane z ubieganiem się̨ i korzystaniem przez pracownika z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego przechowujesz w 2019 r. także w części B akt osobowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz