Uwaga! Za kilka dnia upłynie termin uzupełniania umów

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 18 maja 2016
umowa / wymówienie

Do 21 maja br. pracodawcy mają obowiązek zamieścić w umowach o pracę zawartych na czas określony odpowiedni zapis dotyczący nielimitowanego zatrudnienia. Dotyczy to nie tylko umów zawartych po 22 lutego 2016 r., ale również tych które trwały w tym dniu. 

Limitowane umowy na czas określony

Przypomnijmy, że wprowadzone przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie 22 lutego br. wprowadziły ograniczenia w zawieraniu umów na czas określony. Po zmianach przepisów okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Więcej na ten temat pisaliśmy: Zmiany w umowach o pracę od 2016 roku

Niektóre umowy zostały wyłączone z limitowania

Ograniczenia te jednak nie mają zastosowania do umów o pracę zawartych na czas określony:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4) gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego zapotrzebowania o charakterze okresowym i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Od 22 lutego br. w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony w powyższych celach (pkt 1-3) lub gdy z obiektywnych przyczyn pracodawca będzie zgłaszał zapotrzebowanie na okresowe zatrudnienie, musi w umowie określić dany cel przez zamieszczenie informacji o przyczynach obiektywnie uzasadniających zawarcie takiej umowy.

Ponadto w przypadku wskazanym w punkcie 4 pracodawca ma obowiązek zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę i wskazać przyczynę zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.

Reasumując, właśnie w takich umowach, które zostały zawarte przed 22 lutego 2016 r. ale trwały jeszcze w tym dniu oraz po 22 lutego 2016 r.  np. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym lub przez okres kadencji - pracodawcy mają obowiązek wprowadzić odpowiedni zapis.

Termin upływa 21 maja 2016 r. ponieważ jest liczony od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Wątpliwości pracodawców budzi fakt, jak mają wyglądać te zapisy? Czy pracodawcy powinni je wprowadzić w drodze aneksów (porozumień zmieniających warunki pracy i płacy)?  Czy w każdej z umów należy podać cel zawarcia umowy oraz obiektywne przyczyny uzasadniające wyłączenia umów z limitowania. Czy rzeczywiście jest to bezwzględny obowiązek? Jak powinny wyglądać przykładowe zapisy w umowach zawartych na prace sezonowe, umowach na czas kadencji czy zrealizowanie projektu.

KOMENTARZ EKSPERTA: Iwona Kusio-Szalak, radca prawny

W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony zawartej przed dniem 22 lutego 2016 r. i trwającej dłużej niż do 21 listopada 2018 r., każdy pracodawca ma bezwzględny obowiązek uzupełnić umowę z pracownikiem poprzez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających jej zawarcie oraz okolicznościach przekroczenia limitów. 

Obowiązek ten należy zrealizować najpóźniej do dnia 21 maja 2016 r. poprzez zawarcie z pracownikami stosownego aneks do umowy o pracę, w którym wskazane zostaną okoliczności uzasadniające zawarcie umowy na czas określony. 

Obowiązku tego nie mają wyłącznie pracodawcy, którzy zawarli umowy przed dniem 22 lutego 2016 r., ale umowy będą trwały najpóźniej do dnia 21 listopada 2018 roku.

Istotnym jest, iż ustawodawca nie zdefiniował czym są obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy, wobec tego zastosowanie w umowie o pracę na czas określony sformułowania „obiektywne przyczyny” może przysporzyć wielu problemów, dopiero praktyka oraz orzecznictwo dokona wykładni czym one są i jak je stosować. Do tego czasu pracodawcy będą musieli sami uzasadniać, czym dla nich jest obiektywna przyczyna, którą może być np. prowadzenie zadania inwestycyjnego w związku z zawartym kontraktem, wykonanie projektu, czy też sporządzenie operatu lub opinii.

PRZYKŁAD
Jeśli umowa z członkiem zarządu została zawarta na czas określony 4 lat, a więc na czas trwania jego kadencji, w aneksie do umowy o pracę należy wskazać wprost tę okoliczność. Podobnie, gdy umowa jest zawarta z pracownikiem budowlanym na czas trwania konkretnego zadania inwestycyjnego. Aneks powinien zawierać zapisy: „1. Strony zgodnie postanawiają zmienić treść łączącej je umowy o pracę z dnia …….. na czas trwania kadencji członka zarządu/ budowy mostu „XY” w Warszawie, tj. do dnia …….. 2. Strony zgodnie postanawiają, iż celem umowy jest wykonywanie pracy w okresie kadencji członka zarządu/ budowy mostu „XY” w Warszawie.  3. Pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian.”

Ponadto na pracodawcach będących stroną umów na czas określony, do których będą miały zastosowanie w szczególności nowe zasady wypowiadania, będzie ciążył obowiązek powiadomienia o tym pracowników, zgodnie z art. 29 § 32 kp.

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz