Wypłata odprawy emerytalnej. Czy pracownik musi przedstawić decyzję z ZUS

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 15 maja 2018
Pytanie:  Pracownik osiągnął wiek emerytalny i rozwiązał umowę o pracę na własne życzenie, ponieważ uzyskał prawo do emerytury. Czy odprawę emerytalną muszę wypłacić na samo stwierdzenie ustne pracownika, że ma przyznaną emeryturę czy też muszę mieć decyzję z ZUS-u?
Odpowiedź: 

Pracodawca może wstrzymać się z wypłatą odprawy emerytalnej do czasu zapoznania się z decyzją ZUS, licząc się jednak z ewentualną koniecznością zapłaty należnych odsetek za nieterminową wypłatę. 

Zgodnie z art. 921 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Nawiązując do pytania, jednym z warunków nabycia prawa do odprawy emerytalnej jest przejście na emeryturę, przy czym de facto następuje to na podstawie decyzji organu rentowego. Decyzja ta ma zatem podstawowe znaczenie dla oceny faktycznego spełnienia warunku przejścia na emeryturę. Należy jednak wskazać, że żaden przepis nie uprawnia pracodawcy do żądania od pracownika przedłożenia przedmiotowej decyzji.

Z uwagi jednak na powołany wcześniej art. 921 kp, w którym prawo do odprawy emerytalnej ustawodawca uzależnia między innymi od przejścia na emeryturę, pracodawca może – przed realizacją wypłaty – domagać się od zatrudnionego przedstawienia decyzji ZUS przyznającej świadczenie.

Nie zmieni to jednak faktu, że roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy, niezależnie od tego, kiedy zostało wydane orzeczenie przyznające emeryturę. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r. (I PKN 508/97), w którym czytamy „Roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy, także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później”.

Reasumując, można uzależnić wypłatę odprawy emerytalnej od przedstawienia przez pracownika decyzji z ZUS przyznającej świadczenie. Należy jednak pamiętać, że powinien on otrzymać odprawę w dniu rozwiązania stosunku pracy, a nie w dniu przedłożenia tej decyzji. Jeśli zatem pracownik zażąda wypłaty odsetek, pracodawca będzie zobowiązany je uiścić.

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz