Przepisy ułatwiające dostęp do informacji o składkach i przyszłych emeryturach opublikowane

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 września 2023
Centralna Informacja Emerytalna

Została już opublikowana ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej. Jest ona odpowiedzią na problemy związane z utrudnionym dostępem obywateli do informacji o środkach ze składek i dobrowolnych wpłatach na poczet ich przyszłych świadczeń emerytalnych.

W Dzienniku Ustaw z 20 września  br. pod pozycją 1941 została opublikowana ustawa z 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Przewiduje ona utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE), która została zdefiniowana w tej ustawie jako zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych umożliwiających zainteresowanemu dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych, na zasadach określonych w ustawie.

Dzięki wspomnianym, przyjętym w powołanej ustawie rozwiązaniom, zainteresowani będą mogli uzyskać przez Internet różnego rodzaju informacje istotne z punktu widzenia przyszłych świadczeń emerytalnych tych osób. Będą one dotyczyły ich uczestnictwa  w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach. Chodzi o:

  • filar publiczny – na który składają się przede wszystkim system powszechny prowadzony przez ZUS oraz KRUS,
  • prywatny filar pracowniczy (tj. firmowy, współtworzony lub tworzony przez pracodawców) – na który składają się konta w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE),
  • prywatny filar indywidualny – na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).

Jak wyjaśniali autorzy ustawy, o której mowa, dzięki Centralnej Informacji Emerytalnej, w której będą zgromadzone dane ze wszystkich trzech wspomnianych filarów zabezpieczenia emerytalnego (tj. publicznego, firmowego, indywidualnego) obywatele otrzymają w szczególności dostęp do informacji poglądowych o stanie swoich  oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłego świadczenia. Przy czym, co istotne, informacje te będą dla nich dostępne w jednym miejscu. Korzyść dla tych osób będzie polegała również na tym, że nowy system pozwoli na  aktualizację ich danych osobowych za pomocą rejestrów publicznych. Nie będzie zatem konieczne udawanie się oddzielnie do poszczególnych instytucji (ZUS, TFI czy PTE prowadzących PPK itp.), aby zgłosić nowe dane np. po zmianie adresu zamieszkania czy dowodu osobistego. Po dokonaniu elektronicznej dyspozycji takich danych za pomocą systemu CIE, zostaną one przekazane do wszystkich instytucji, w których konta ma zainteresowany.

Większość przepisów ustawy o CIE wejdzie w życie 5 października 2023 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz