Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej jest już gotowy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 maja 2022
Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej jest już gotowy

Łatwiejszy dostęp Polaków do danych dotyczących zgromadzonych przez nich oszczędności na poczet przyszłych emerytur przewiduje projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Nowe przepisy w tym zakresie zostały przygotowane w Ministerstwie Cyfryzacji.

Projekt zakłada utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej, dzięki której obywatele będą mieli łatwy i kompleksowy wgląd do informacji na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach poszczególnych produktów emerytalnych. Obecnie informacje te są rozproszone w różnych filarach systemu emerytalnego w Polsce, w tym ZUS, KRUS, OFE, PPE, PPK, IKE oraz IKZE. Sprawia to, że dostęp do nich jest utrudniony, m.in. z powodu konieczności osobnego sprawdzania stanu kont w poszczególnych systemach i  wykorzystywania w tym celu wielu loginów i haseł. Ponadto informacje te są prezentowane w różnych w formach.

Centralna Informacja Emerytalna ma rozwiązać wspomniane problemy w ten sposób, że informacje o wszystkich posiadanych przez daną osobę produktach emerytalnych oraz na temat stanu kont tej osoby – będzie można znaleźć w jednym miejscu. 

CIE umożliwi także symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych, ułatwiając decyzję o oszczędzaniu na przyszłość emerytalną, jak również pozwoli na wykonywanie niektórych działań na środkach i kontach produktów emerytalnych.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak podkreślają autorzy nowych rozwiązań, brak jednego, spójnego docelowego miejsca, gdzie wskazane na wstępie informację można całościowo uzyskać bez konieczności zwracania się do wielu instytucji – powoduje niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet potencjalnie ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności.

Oczekiwane skutki nowych rozwiązań

Powołanie do życia CIE wychodzi naprzeciw tym problemom i zarazem będzie odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne. W szczególności ma się przyczynić do większej świadomości Polaków o finansach osobistych i programach długoterminowego oszczędzania oraz spowodować, że będą oni chętniej oszczędzać w bardziej opłacalnych dla siebie instrumentach. Według projektodawców wzrost zainteresowania różnymi formami długoterminowego oszczędzania powinien również mieć znamienny wpływ na polski rynek kapitałowy i jego zdolność – poprzez przyrost stabilnych oszczędności – do finansowania rozwoju polskich przedsiębiorstw.

Co więcej, wdrożenie CIE będzie też oznaczać cyfryzację obiegu dokumentów. Obecnie wymiana korespondencji pomiędzy instytucjami systemu emerytalnego i ubezpieczonymi (a także oszczędzającymi) odbywa się bowiem główne listownie. Wyjątek dotyczy ZUS gdzie komunikacja z klientami w dużej mierze odbywa się już w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Instytucja ta ma być jednym z kilku podmiotów (m.in. obok KRUS i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) zaangażowanych we współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju przy tworzeniu CIE.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 6 maja 2022 r.) ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz