Od 6 czerwca 2018 r. – elastyczne systemy czasu pracy dla pracowników – rodziców dzieci niepełnosprawnych

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 19 czerwca 2018
cfd99c9917aae484ecf50ad0d59af0d12fb74e58-medium

Od 6 czerwca 2018 r. pracownicy będący rodzicami ciężko chorych, niepełnosprawnych dzieci, a także pracownice w ciąży powikłanej mogą u pracodawcy wnioskować o pracę w elastycznych godzinach lub systemie przerywanego czasu pracy albo w formie telepracy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zmiany w przepisach ułatwiających godzenie pracy z wychowywanie dzieci ciężko chorych niepełnosprawnych wprowadziła ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1076). Nowe prawo ma wyjść naprzeciw m.in. rodzicom, którzy muszą łączyć pracę z opieką nad dziećmi upośledzonymi wymagającymi leczenia, rehabilitacji. Dzięki zmianom mają szansę dostosować harmonogram pracy do zajęć przy dziecku.

System przerywany lub indywidualny rozkład dnia pracy

Nowelizacja powyższej ustawy objęła m.in. Kodeks pracy (dalej: kp) w zakresie systemów i rozkładów czasu pracy.

Dodany art. 1421 przewiduje, że pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek:

1) pracownika – małżonka albo pracownika – rodzica dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,

2) pracownika – rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę̨ zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", Dz. U. poz. 1860),

3) pracownika – rodzica:

a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz

b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 i 1000)

– o wykonywanie pracy w systemie przerywanego czasu pracy (art. 139) lub w ruchomym albo indywidulanym rozkładzie czasu pracy (odpowiednio art. 1401 i art. 142 kp).

Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.

Pracodawca może co prawda odmówić uwzględnienia powyższego wniosku o pracę w dogodnym czasie, ale tylko jeżeli przychylenie się do niego nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca poinformuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

Z powyższych udogodnień pracownicy mogą korzystać również po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia.

Przypomnijmy, że system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewiduje nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin.

Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

Z kolei ruchomy rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Rozkład ten może przewidywać też przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Wykonywanie pracy zgodnie z takimi rozkładami czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
PRZYKŁAD
Pani Anna ma 10-letniego syna chorego na porażenie kończyn dolnych. Syn jest niepełnosprawny w stopniu znacznym. Ze względu na konieczność uczęszczania z dzieckiem na rehabilitację trzy razy w tygodniu matka, zatrudniona na pół etatu może złożyć u pracodawcy wniosek o taki rozkład czasu pracy, w którym mogłaby dostosować godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy do godzin rehabilitacji, które nie są stałe. Jeśli nie ma ku temu obiektywnych przeszkód, pracodawca powinien wniosek uwzględnić.

Pracownik – rodzic może również wnioskować o pracę w indywidualnym rozkładzie jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Rozkład można dzięki temu dopasować do planu opieki nad chorym dzieckiem.

Praca zdalna

Zmiany zaszły również w zakresie telepracy, a więc pracy świadczonej regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Po pierwsze, wprowadzono możliwość stosowania telepracy na wiążący wniosek pracownika także u tych pracodawców, u których nie zawarto w tej sprawie formalnego porozumienia z przedstawicielstwem załogi (art. 676 § 5 kp).

Wszyscy pracownicy, w tym opiekunowie osób niepełnosprawnych czy pracownice w ciąży powikłanej, mogą na ogólnych zasadach wnioskować o wykonywanie telepracy.

Po drugie, wniosek o wykonywanie pracy w formie telepracy może złożyć pracownik – rodzic:

  • dziecka posiadającego zaświadczenie wydane na podstawie ustawy "Za życiem" (opisane już wyżej),
  • dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w Prawie oświatowym
Pracodawca uwzględnia wniosek pracownika w sprawie telepracy (również po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia), chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca poinformuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

Zasiłek opiekuńczy – zmiany

Z kolei w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zmiany zaszły w zasadach nabywania uprawnień do zasiłku opiekuńczego i długości jego pobierania. W obecnym stanie prawnym, już po nowelizacji, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;

2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;

2a) chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat;

2b) dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat w przypadku:

a) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,

b) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;

3) innym chorym członkiem rodziny.

Zmiana polega więc na rozszerzeniu listy osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego (nowy pkt 2a i 2b) ze względu na konieczność opieki nad trwale chorym dzieckiem. Okres pobierania zasiłku na takie dzieci wynosi 30 dni w roku kalendarzowym.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.