Na co pozwala pracownikowi adnotacja lekarska „chory może chodzić”

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 14 marca 2016
Pytanie:  Moje zapytanie dotyczy kwestii zwolnienia lekarskiego z kodem 2 (pacjent może chodzić) i uczestniczeniu w kursach dokształcających. Pracownica będąca nauczycielem w przedszkolu jest na zwolnieniu już 3. tydzień, w związku z laserowym zabiegiem okulistycznym. Sam zabieg nie był bardzo inwazyjny i nie potrzebuje długiej rekonwalescencji. Według lekarzy przez kilka tygodniu nie powinna się przeciążać, unikać schylania się itp. Nie ogranicza to bardzo codziennego funkcjonowania, jednak jako, że z racji zawodu i pracy z dziećmi, lekarze przedłużyli pracownicy zwolnienie prawdopodobnie „zapobiegawczo", aby nauczycielka nie była narażona na ewentualne czynności. Jest podejrzenie, że w tym okresie pracownica brała udział w dobrowolnym,  kilkugodzinnym kursie uzupełniającym wiedzę pedagogiczną. Nie było to obowiązkowe, ani też organizowane przez zakład pracy. W związku z tym, czy mimo dobrego samopoczucia, ale przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracownica miała prawo uczestniczyć w tego typu kursie? Czy też warsztatach? Nie jest to „zwykła czynność życia codziennego", ale z drugiej strony, zwolnienie nie było spowodowanie „typową" chorobą. Proszę o wyjaśnienie, czy faktycznie było to naruszeniem przepisów.

Pozostało jeszcze 73 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel