Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku można pominąć jeden miesiąc pracy

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 5 lutego 2018
Pytanie:  Pracownik pracuje w systemie zmianowym. Zachorował i należy wyliczyć mu zasiłek chorobowy. W jednym ze wcześniejszych miesięcy miał do przepracowania 160 godzin (20 dni). Przepracował 9 dni, ale łącznie wypracowując 80 godzin (72 godzin zasadnicze i 8 godzin nadgodzin). Zatem łącznie z nadgodzinami przepracował połowę obowiązującego go czasu pracy. Resztę tego miesiąca był na zwolnieniu chorobowym. Czy miesiąc ten uwzględniać w średniej licząc podstawę do zasiłku, czy należy ten miesiąc ominąć?
Odpowiedź: 

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należy pominąć miesiąc, w którym zatrudniony przepracował 9 dni, bez względu na liczbę wypracowanych w tych dniach godzin nadliczbowych.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy po pomniejszeniu o potrącone z tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne.

W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy, podstawę wymiaru świadczenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Jak wynika z art. 38 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej, jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

  1. wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  2. przyjmuje się, po uzupełnieniu wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
  3. przyjmuje się po uzupełnieniu wynagrodzenie za wszystkie miesiące, z których ustalana jest podstawa, jeżeli pracownik w każdym miesiącu wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.
Warto dodać, że dni, w których pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego oraz dni zwolnienia od wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (tzw. urlopy okolicznościowe) traktuje się na równi z okresem przepracowanym.

Rozstrzygając, czy zatrudniony przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy należy się odnieść do liczby dni przez niego przepracowanych i liczby dni, które zobowiązany był przepracować, traktując dni urlopu wypoczynkowego i okolicznościowego na równi z dniami przepracowanymi.

W omawianej kwestii nie bierze się zatem pod uwagę godzin tylko dni. W konsekwencji, miesiąc, a co za tym idzie wynagrodzenie za miesiąc, w którym podwładny przepracował 9 z obowiązujących 20 dni należy pominąć przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku.

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz