Czy pracownik może sam przerwać zasiłek chorobowy i wrócić do pracy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 6 marca 2018
Pytanie:  Czy pracownik może powrócić do pracy będąc na zasiłku chorobowym? Czy musi być potwierdzenie zdolności do pracy przez lekarza? Jeśli tak, to jakiego – dotyczy zasiłku do 30 dni.
Odpowiedź: 

Ustawa zasiłkowa stanowi, że wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim może wystawić jedynie lekarz orzecznik ZUS podczas kontroli.

Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby następuje po przeprowadzeniu postępowania diagnostyczno-leczniczego. Przy orzekaniu bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu powodujące czasową niezdolność do pracy ubezpieczonego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Okres czasowej niezdolności do pracy jest określany liczbą dni. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. Wystawia się je na okres, w którym ubezpieczony ze względu na jego stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania jego stanu zdrowia.

Reasumując, zaświadczenie lekarskie stanowi dowód stwierdzający czasową niezdolność do pracy z powodu choroby. Ani pracodawca ani pracownik nie są uprawnieni do „odwołania" tej niezdolności i samodzielnego ustalenia, że zdolność do pracy powróciła.

Ustawa zasiłkowa w art. 59 ust. 7 stanowi, że jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność. Wystawia wtedy zaświadczenie ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwskazań́ do pracy na dotychczasowym stanowisku. Ustawa nie określa przy tym, czy chodzi o niezdolność do 30 dni czy powyżej.

W przypadku wystawienia przez lekarza orzecznika ZUS zaświadczenia ZLA/K, ZUS informuje o tym fakcie wystawiającego zaświadczenie lekarskie. Z tego wynika, że lekarz, który wystawił zwolnienie nie ma uprawnień do jego skrócenia.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz