Zwrot wcześniej otrzymanej i zaewidencjonowanej zaliczki może budzić wątpliwości w zakresie obowiązków ewidencyjnych i podatkowych. Choć ustawa o VAT nie zawiera jasnych wytycznych w tym zakresie, fiskus oczekuje, że przedsiębiorca odpowiednio zmniejszy podstawę opodatkowania. Sprawdź, jak prawidłowo udokumentować i rozliczyć zwrot zaliczki zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W sytuacji, gdy dojdzie do zwrotu zaliczki, to podatnik ma prawo do wystawienia faktury korygującej in minus. Ten, który otrzyma zwrot zaliczki, a następnie fakturę korygującą, jest zobowiązany do zmniejszenia VAT naliczonego w tym okresie rozliczeniowym, w który otrzymuje fakturę korektę. Obowiązku zmniejszenia VAT naliczonego nie będzie, jeśli podatnik nie odliczy VAT naliczonego z faktury zaliczkowej.
Nie ma możliwości anulowania wystawionych faktur dokumentujących otrzymane zaliczki tylko dlatego, że dokumenty te nie znalazły się w obiegu gospodarczym. Tak uznał organ podatkowy.
Wystawione przez spółkę faktury dokumentują czynność, co do której powstał obowiązek podatkowy, a tym samym jedynym dokumentem, za pomocą którego można skorygować podstawę opodatkowania, jak i podatek należny jest faktura korygująca – wyjaśnił dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej, nr ILPP2/4512-1-664/15-2/SJ.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip