zamknięcie firmy

W spisie z natury przedsiębiorca ujmuje nie tylko towary przeznaczone do odsprzedaży

Podatnik, który zdecyduje się na zamknięcie firmy ma obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów, które pozostały na moment likwidacji w prowadzonej działalności i od których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Niedopełnienie tych wymogów wiąże się z obowiązkiem skorygowania wcześniejszych rozliczeń.

Podatniczka zlikwidowała działalność gospodarczą 31 lipca 2013 r., wykreśliła firmę w  CEIDG oraz złożyła do urzędu skarbowego VAT-Z. Działalność gospodarcza prowadzona była w zakresie sprzedaży materiałów opałowych: miał, węgiel orzech, węgiel gruby, węgiel brunatny. Sprzedaż towarów opodatkowana była stawką 23%. Towar został w całości sprzedany i udokumentowany fakturą VAT w dniu likwidacji działalności. Na dzień likwidacji działalności tj. 31 lipca 2013 roku remanent likwidacyjny wynosił 0,00 zł. Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego o wielkości remanentu. Na dzień likwidacji działalności pozostała na stanie jeszcze: waga pomostowa oraz 500 litrów oleju napędowego, których nieujęto w spisie.

Podatniczka zapytała ministra finansów, czy postąpiła prawidłowo, nie uwzględniając pozostałych na dzień likwidacji środków trwałych, tj. wagi pomostowej i oleju napędowego niewykorzystanego w działalności w wykazie wyposażenia i środków trwałych składników majątku na dzień likwidacji działalności (31 lipca 2013 r.), a nie w spisie remanentowym na dzień likwidacji. Uważała, że w spisie remanentowy na dzień likwidacji należy uwzględnić jedynie towary handlowe przeznaczone do odsprzedaży (węgiel i miał).