Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, modyfikuje zasady przyznawania świadczeń uchodźcom z tego państwa. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie częściowego współponoszenia kosztów pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przez obywateli Ukrainy. Uszczelnione zostały także przepisy dotyczące pobierania pomocy finansowej przez uchodźców wojennych.
Świadczone przez gminę usługi wyżywienia dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku do lat 3 podlegają ustawie o VAT - jako odpłatne świadczenie usług. Korzystają ze zwolnienia jako czynności ściśle związane z usługami opiekuńczymi. Jest tak niezależnie od tego, czy gmina świadczy je we własnym zakresie, czy też nabywa je (w celu odsprzedaży) od podmiotów zewnętrznych.
Jeżeli oświatowe jednostki budżetowe posiadają wydzielony rachunek dochodów, to opłaty za wyżywienie wnoszone przez pracowników placówek mogą stanowić dochody jednostki budżetowej.
Koszty wyżywienia uczniów szkoły niepublicznej stanowią wydatki bieżące. Dotyczą także zadań oświatowych w zakresie opieki. Mogą być zatem sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji, o której mowa w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Pytanie: Firma zatrudnia pracownika na umowę o pracę. Wypłaca pracownikowi świadczenie z tytułu zwrotu części kosztów związanych z kształceniem w formach pozaszkolnych. Od wypłaconej kwoty nalicza i odprowadza podatek dochodowy. Czy od tego świadczenia należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip