wykup samochodu z leasingu

Leasing samochodu – podatki i księgowanie

Leasing samochodu i wykup auta. Rozliczenia podatkowe i księgowania na przykładzie

Na leasing samochodu decyduje się wielu przedsiębiorców. W praktyce rozliczenia podatkowe i bilansowe kosztów związanych z leasingiem samochodów mogą przynieść sporo problemów. Dużo wątpliwości związanych jest też, jeżeli chodzi o wykup auta z leasingu. Wyjaśnienia tych kwestii przedstawiamy na konkretnym przykładzie.

Szczegółowe zalecenia dotyczące rachunkowego ujmowania leasingu zawarte zostały w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (dalej KSR nr 5). Zgodnie z KSR nr 5 wartość początkową przedmiotu leasingu finansowego, stanowiącą odpowiednik ceny jego zakupu, ustala się jako niższą spośród:

  • wartości rynkowej przedmiotu leasingu, ustalonej na moment rozpoczęcia leasingu (jest to najczęściej wartość wskazana w umowie), lub
  • wartości bieżącej opłat leasingowych, ustalonej za pomocą stopy procentowej leasingu lub stopy procentowej korzystającego.

Wartość początkową przedmiotu leasingu zwiększają poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, przystosowania przedmiotu leasingu, ulepszenia itp. Zatem dla celów bilansowych wartość początkową należy ustalić jako sumę kwoty netto samochodu i podatku od towaru i usług nie podlegającego odliczeniu, tj. sumę rat kapitałowych i kwoty wykupu oraz przypadającego na nie kwoty podatku od towarów i usług niepodlegającego odliczeniu.

Leasing w Polskim Ładzie. Jak rozliczyć wykup samochodu

Leasing w Polskim Ładzie. Rząd poprawił przepisy dotyczące wykupu samochodu z leasingu

Jedną z najbardziej burzliwych zmian w zakresie Polskiego Ładu, poza składką zdrowotną, są przepisy dotyczące leasingu. Zmiany spowodują, że wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego przestanie być opłacalny. W wyniku prac legislacyjnych, rząd postanowił wprowadzić przepisy przejściowe. Na czym one polegają? Leasing w Polskim Ładzie – dowiedz się więcej.

Obecnie podatnicy mogą nabywać samochody w ramach leasingu operacyjnego, a następnie wykupić auta  do majątku prywatnego. Może to skutkować oszczędnością na podatkach w przypadku, kiedy podatnik planował dalszą sprzedaż. Wyjaśniamy to na przykładzie.

Przykład 1.

Podatnik zawiera umowę leasing operacyjnego samochodu osobowego na  3 lata.  Samochód nie jest jego środkiem trwałym, gdyż jest to umowa leasingu operacyjnego. Po 3 latach przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu operacyjnego. Wykup nie jest jednak  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale na siebie jako osobę prywatną. Po wykupie odczekuje co najmniej 6 miesięcy i może sprzedać ten samochód, nie płacąc podatku dochodowego.

Wszystko za sprawą art. 10 ust. ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który określa, że źródłami przychodów są odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym, jeśli podatnik wykupuje auto do majątku prywatnego i dokonuje sprzedaży w ramach tego majątku po upływie 6 miesięcy, to nie rozpoznaje przychodu z odpłatnego zbycia i płacił podatku.

Korzyści 

Po przeczytaniu będziesz wiedzieć:

  • jak zmienią się zasady dotyczące wykupu samochodu z leasingu;
  • sprawdzisz na przykładzie jak rozliczyć leasing w Polskim Ładzie.