Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym ekspert podpowie, jak rozliczać VAT w przypadku wykupu prawa użytkowania wieczystego.
Z podcastu dowiesz się:
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. W ten sposób rząd stopniowo eliminuje użytkowanie wieczyste w Polsce.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad nowym, rynkowym modelem odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i obywatelom. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia aktywności inwestorów.
Podatnik prowadzący PKPiR chce nabyć prawo użytkowania wieczystego wraz z budynkiem z lokalami na cele usługowe (kwota nabycia 690.000 zł). Podatnik sfinansuje to częściowo kredytem i częściowo przelewem bankowym. Czy opłata sądowa, PCC, opłata za księgę wieczystą, opłata za akt notarialny i wypisy tego aktu powiększą wartość środka trwałego? Jak będzie z amortyzacją? Czy jedyną możliwością jest amortyzacja liniowa? Jaki będzie numer KŚT i stawka amortyzacji? Przy budynku w późniejszym czasie podatnik zamierza zrobić parking. Czy to podwyższy wartość tego środka trwałego w przyszłości? Czy może w jakiś sposób skorzystać w tym przypadku z ulgi na badania i rozwój?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip