Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w przyszłym roku od 15 lutego do 2 maja. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku.
Już ponad 9 mln wizyt w całej Polsce umówili podatnicy za pomocą usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Umówienie wizyty jest gwarancją szybkiego i sprawnego załatwienia sprawy, z możliwością planowania na 21 dni do przodu.
Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie o planowanych pracach serwisowych w e-Urzędzie Skarbowym.
W e-Urzędzie Skarbowym (e-US) można otrzymać zaświadczenia o dochodach, a także o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie jest wystawiane jako dokument elektroniczny (plik) i doręczane na konto podatnika w e-US. Zaświadczenia elektroniczne powinny być traktowane na równi z dokumentami papierowymi.
Podatnicy, którzy w związku z przekroczeniem w 2021 roku określonych przepisami limitów sprzedaży przejdą z początkiem 2023 roku pod właściwość wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, powinni zawiadomić o tym swój dotychczasowy urząd skarbowy. Mają na to czas do 17 października br.
Przedsiębiorcy, którzy z początkiem 2023 roku przejdą pod właściwość wyspecjalizowanych urzędów skarbowych przeznaczonych do obsługi tzw. dużych podatników, powinni powiadomić o tym fakcie swój dotychczasowy urząd skarbowy. Mają na to czas do 17 października br.
W e-Urzędzie Skarbowym można złożyć wniosek i bezpłatnie otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W). Warunkiem skorzystania z usługi jest udzielenie zgody na doręczenie elektroniczne. Zaświadczenie jest wystawiane jako dokument elektroniczny i doręczane na konto podatnika w e-US.
W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych. Wprowadzając nową usługę rozszerzono jednocześnie katalog pełnomocnictw, który użytkownicy serwisu chętnie przeglądają. Nowa funkcjonalność to ułatwienie zarówno dla mocodawców, jak i pełnomocników.
Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że w razie niedokonania w terminie zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), można złożyć tzw. czynny żal.
W artykule m.in.:
Propozycje zmian ustawowych zaproponowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które niedługo trafią do prac rządu, mają ograniczyć uciążliwości związane załatwianiem spraw urzędowych i sprawić, że obywatele będą mieć więcej czasu dla siebie.
Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia z 23 czerwca 2022 r. w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Rozporządzenie wchodzi w życie 7 lipca 2022 r.
Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogą odbierać korespondencję urzędową z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na swoim koncie w serwisie. Warunkiem korzystania z tej usługi jest udzielenie zgody na taką formę komunikacji. W e-Urzędzie Skarbowym można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach, a już wkrótce także o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie jest wystawiane jako dokument elektroniczny i doręczane na konto podatnika w e-US.
W Ministerstwie Finansów został przygotowany projekt rozporządzenia, które ma określać zasady korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Jest on związany z planowanym zastąpieniem Portalu Podatkowego przez ten serwis.
Ministerstwo Finansów opublikowało dodatkowe wyjaśnienia dotyczące centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST). Poniżej można zapoznać się z ich treścią.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip