Zawiadomienie o przejściu do dużego urzędu skarbowego – do 17 października

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 października 2022
Zawiadomienie o przejściu do dużego urzędu skarbowego – do 17 października

Podatnicy, którzy w związku z przekroczeniem w 2021 roku określonych przepisami limitów sprzedaży przejdą z początkiem 2023 roku pod właściwość wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, powinni zawiadomić o tym swój dotychczasowy urząd skarbowy. Mają na to czas do 17 października br.

Wyspecjalizowane urzędy skarbowe przeznaczone są do obsługi tzw. dużych podatników, czyli podmiotów o istotnym znaczeniu gospodarczym i społecznym. Oprócz takich  jednostek jak m.in. banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), zakłady ubezpieczeń, przedsiębiorstwa zagraniczne, podatkowe grupy kapitałowe, uczelnie itp. należą do nich również przedsiębiorstwa uzyskujące wysokie przychody. Przy czym wielkość wspomnianych przychodów ma wpływ na to, pod który wyspecjalizowany urząd skarbowy dany przedsiębiorca będzie podlegał. Mianowicie podmioty z przychodem/obrotem netto od 3 do 50 mln euro podlegają pod ten z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, który jest właściwy ze względu na ich siedzibę. Natomiast organem podatkowym właściwym dla podatników mających przychód/obrót netto powyżej 50 mln euro – jest Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Kwotę limitu trzeba przeliczyć na złote

Kwotę limitu określonego w euro, decydującego w konkretnym przypadku o właściwości urzędu skarbowego (tj. 3 mln euro lub 50  mln euro) przelicza się po średnim kursie tej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień przyjętego przez dany podmiot roku podatkowego. Zatem dla jednostek mających rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowych istotny jest średni kurs euro na 31 grudnia 2021 r.

Według tego kursu – który zgodnie z tabelą kursów średnich NBP nr 254/A/NBP/2021 z 31 grudnia 2021 r. wynosił 4,5994 zł/euro – na koniec ubiegłego roku równowartość w walucie polskiej 3 mln euro to 13.798.200 zł, zaś 50 mln euro to 229.970.000 zł.

Zawiadomienie o zmianie urzędu do 17 października

Podatnik, który w związku z przekroczeniem limitu przychodów zmienia swój dotychczasowy urząd skarbowy na wyspecjalizowany, ma obowiązek zawiadomić o tej zmianie naczelnika pierwszego z tych urzędów. Nie ma urzędowego wzoru takiego zawiadomienia, a zatem można je sformułować w dowolny sposób. Ważne jest natomiast to, aby miało ono formę pisemną.

Z przepisów wynika, że takiego zawiadomienia dokonuje się do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zaliczenie danego podmiotu do kategorii tzw. dużych podatników. Należy jednak zauważyć, że 15 października przypada w tym roku sobotę, w związku z czym termin do wywiązania się z tego obowiązku ulega przesunięciu na 17 października 2022 r.

Utrata statusu dużego podatnika

Zawiadomienia należy również dokonać w sytuacji, gdy zachodzi odwrotny transfer, czyli przedsiębiorca przechodzi z wyspecjalizowanego urzędu skarbowego pod właściwość naczelnika „zwykłego” urzędu skarbowego (w związku z tym, że przestał spełniać warunki do traktowania go jako „dużego” podatnika). W takim przypadku wyłączenie przedsiębiorcy z kategorii „dużych” podatników następuje upływie kolejnych 2 lat podatkowych, w których nie spełniał on warunków w tym zakresie. Również w 2023 roku następuje to na podstawie danych za ostatnie dwa kolejne lata podatkowe, przy czym ostatni rok podatkowy powinien był zakończyć się nie później niż w 2021 roku. 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz