Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Podatnik nie zapłaci PIT od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat, jeżeli pieniądze ze sprzedaży lokum będą przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Dotąd skarbówka toczyła spory z podatnikami, jakie mogą to być wydatki. Najnowsza interpretacja ogólna MF doprecyzowuje tę kwestię. Czy to koniec wątpliwości?
Podatnicy, którzy dokonali odpłatnego zbycia nieruchomości w 2018 roku będą mogli skorzystać z możliwości wydania kwot pochodzących z tej transakcji do końca 2021, a nie 2020 roku. Właśnie pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie. Poznaj szczegóły.
Przychód uzyskany ze zbycia mieszkania w części, w jakiej został przeznaczony na cele mieszkaniowe przed upływem 2 lat, jest zwolniony z podatku.
Osoby z III grupy podatkowej, które przed 1 stycznia 2007 r. zawarły przed organem gminy umowę o opiekę nad spadkodawcą, skorzystają z ulgi mieszkaniowej. Na wznowienie postępowań podatkowych mają czas do końca 2014 roku. Nowe przepisy już obowiązują.
Z ulgi mieszkaniowej skorzystają osoby z III grupy podatkowej, które przed 1 stycznia 2007 r. odziedziczyły mieszkanie. W piątek prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Sejm zgodził się w piątek na zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy przywracają ulgę dla osób z III grupy podatkowej, czyli dalekich krewnych i osób niespokrewnionych, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły mieszkanie.
Osoby z III grupy podatkowej, które przed 1 stycznia 2007 r. zawarły przed organem gminy umowę o opiekę nad spadkodawcą, skorzystają z ulgi mieszkaniowej. Na wznowienie postępowań podatkowych jest czas do końca 2014 roku. W środę w Sejmie odbyło się II czytanie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, skorzystają z ulgi – takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Podczas 34. posiedzenia Senatu 5 czerwca 2013 r. odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Projekt ustawy stanowi wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 5 lipca 2012 r. (sygn. akt. P 36/10).
Podatnicy, którzy spełniali w 2006 r. warunki do skorzystania z ulgi mieszkaniowej przy nabyciu nieruchomości w drodze spadku, a następnie stracili do niej prawo przez zmianę przepisów od 1 stycznia 2007 r. - będą mogli ubiegać się o ulgę. Czas na żądanie wznowienia postępowania mają do 31 grudnia 2013 r.
Na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 7 sierpnia 2012 r. przyjęto założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożone przez Ministra Finansów. Nowelizacja przepisów ma umożliwić skorzystanie z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn spadkobiercom zaliczonym do trzeciej grupy podatkowej, którego zostali pozbawieni z początkiem 2007 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt założeń projektu ustawy zmieniającej ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowe przepisy mają umożliwić spadkobiercom zaliczanym do III grupy podatkowej skorzystanie z prawa do ulgi mieszkaniowej, którego zostali pozbawieni w wyniku nowelizacji z 2006 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip