Zmiany wprowadza rozporządzenie z dnia 9 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ich istotą jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do aktualnych uregulowań prawnych poprzez m.in. aktualizację listy zwolnień przedmiotowych z oskładkowania.
Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w grudniu 2022 roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. i wzrosła o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r.
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w marcu 2022 r. liczba ubezpieczonych obywateli Ukrainy wynosiła 666,7 tys., czyli o 25,5 tys. więcej niż w lutym i o 39,7 tys. więcej niż w grudniu ubiegłego roku.
W związku z tym, że w przyszłym roku nie będzie zniesienia tzw. limitu 30-krotności składek na ZUS opublikowano obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2020 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia
Wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może rodzić skutki prawne w sferze ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenie zdrowotnego, a tym samym zarówno osoby wykonujące pracę na takiej podstawie prawnej, jak i podmioty korzystające z takiej formy zatrudnienia powinny zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi tej problematyki.
Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych zostaną objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Natomiast nowe zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące umowy zlecenia będą obowiązywały od 2016 roku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip