SLIM VAT

Slim VAT 2 od 1 października 2021 r.

Podpowiadamy, jak przygotować się do zmian wprowadzonych w ramach pakietu Slim VAT 2

Zmiany dotyczące odliczenia VAT, modyfikacje w uldze na złe długi, doprecyzowanie rozliczania korekt w imporcie towarów i w WNT to tylko niektóre zmiany w ramach pakietu Slim VAT 2. Większość przepisów w ramach pakietu Slim VAT 2 wchodzi w życie już od października 2021 r. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w nowych przepisach, aby dobrze przygotować się na nowości w VAT.

W dniu 19 sierpnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą, która wprowadza zmiany w ustawie o VAT w ramach tzw. pakietu Slim VAT 2. Część z tych zmian weszła w życie 7 września 2021 r., pozostałe wejdą w życie 1 października 2021 r.

Zapraszamy do obejrzenia porady video:

Pakiet SLIM VAT 2 od października 2021 r. – porada video


1.    
Slim VAT 2 wskazuje okres rozliczenia  korekty in minus  w przypadku WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca

Obecnie obowiązujące przepisy nie wskazują wprost okresu rozliczeniowego, w którym należy uwzględniać korekty in minus dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT), importu usług oraz dostaw towarów, dla której podatnikiem (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) jest nabywca.

Polecamy też:

Od 1 października 2021 r. dodane zostaną przepisy regulujące omawianą kwestię. Z dodawanych art. 29a ust. 15a oraz art. 30a ust. 1a ustawy o VAT wynikać będzie, że w przypadku WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla której podatnikiem (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) jest nabywca, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.

W październiku 2021 r. podatnik dokonana wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Po dwóch miesiącach, tj. w grudniu 2021 r. podatnik zwróci unijnemu dostawcy część tych towarów, w związku z czym w styczniu 2022 r. otrzyma od dostawcy fakturę korygującą dokumentującą częściowy zwrot. Korektę in minus w tej sytuacji podatnik obowiązany będzie uwzględnić w grudniu 2021 r., gdyż w tym właśnie miesiącu powstała przyczyna korekty (zwrot towarów).


2.     Rezygnacja ze zwolnienia z VAT obejmującego dostawy zasiedlonych budynków, budowli lub ich części w ramach aktu notarialnego

Od VAT zwolniona jest dostawa budynków, budowli lub ich części, jeżeli dostawa jest dokonywana po upływie co najmniej dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia (w rozumieniu VAT) – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednocześnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT wynika, że jeżeli dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, mogą oni zrezygnować ze zwolnienia z VAT. Skutkiem tego jest opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części według stawki VAT 8% lub 23%.

Czytaj też:

W tym celu muszą oni złożyć zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części. Obecnie oświadczenie takie musi być złożone jedynie przed dniem dokonania dostawy wymienionych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego. Nie jest zatem obecnie możliwe złożenie takiego oświadczenia w ramach aktu notarialnego.

Polecamy też inne zmiany w VAT:

Od  1 października 2021 r. stan prawnym w tym zakresie zmieni się. Z art. 43 ust. 10 pkt 2 lit. b ustawy o VAT będzie wynikać, że zgodne oświadczenie o rezygnacji ze wskazanego zwolnienia może być złożone również w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą budynku, budowli lub ich części.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będzie wiedział:

  • jak Slim VAT 2 zmienił przepisy dotyczące rozliczania korekty in minus  w przypadku WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca,
  • jakie modyfikacje nastąpiły w uldze na złe długi i jakie warunki będą konieczne, aby skorzystać z ulgi na złe długi;
  • jak Slim VAT zmienił przepisy dotyczące odliczania VAT.
VAT od importu towarów w SLIM VAT 2

Rozliczanie VAT od importu towarów w SLIM VAT 2 – poznaj planowane zmiany

Przedsiębiorca, rozliczający podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, złoży jej korektę, gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył VAT w prawidłowej wysokości. Dowiedz się więcej na temat rozliczania VAT od importu towarów w SLIM VAT 2.

Problem: Spółka z o.o. sprowadza towary handlowe z Chin. Korzysta z preferencji, które dają możliwość rozliczania VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Czy może skorygować zaniżony VAT w tej deklaracji?

Rozwiązanie: Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozliczający VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie mógł dokonać korekty, gdy w pierwotnej deklaracji nie rozliczono podatku w całości lub w części. Złożenie korekty deklaracji ma być możliwe w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym przedsiębiorca miał rozliczyć VAT z tytułu importu towarów.

Obecnie podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, pod warunkiem:

1) przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

a) zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,

b) potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego;

2) dokonywania zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.

Czytaj też:

Podatnik, który wybrał rozliczenie podatku należnego z tytułu importu towarów na powyższych zasadach i nie rozliczył tego podatku w całości lub w części, traci prawo do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, której nie rozliczył w deklaracji podatkowej.