samochód osobowy w działalności gospodarczej

samochód

Archiwalny Rewolucyjne zmiany dotyczące rozliczania firmowych aut

Od 2019 r. ustawodawca szykuje fundamentalne zmiany na gruncie rozliczania podatku dochodowego w zakresie samochodów osobowych. Skorzystaj z praktycznych warsztatów, aby bezbłędnie rozliczać wydatki na firmowe samochody zgodnie z najnowszymi zmianami.

Ustawodawca planuje zmienić próg, po przekroczeniu którego, amortyzacja samochodu osobowego nie będzie stanowić kosztu podatkowego (obecnie 20.000 EUR). Ponadto wydatków związanych z nabyciem czy eksploatacją samochodu osobowego nie będzie można w całości zaliczyć do kosztach podatkowych.

Biorąc udział w szkoleniu online dowiesz się m.in.:

- jaki będzie próg wartości początkowej samochodu, powyżej którego odpisy amortyzacyjne nie będą stanowiły kosztów podatkowych,

- czy wydatki związane z samochodem osobowym będą mogły być kosztami podatkowymi tylko w określonej części,

- czy leasing dalej jest sposobem na osiąganie korzyści w podatkach dochodowych,

- czy podatnik ma prawo rozliczać koszty podatkowe związane z samochodem osobowym w całości,

- czy parkowanie pod domem pozbawia podatnika prawa do pełnego odliczenia VAT-u od samochodu służbowego.

Na te oraz inne pytania odpowie prowadzący. Zapraszamy!

Skorzystaj z praktycznych warsztatów, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak rozliczać wydatki na firmowe auta zgodnie z najnowszymi zmianami.

Szkolenie prowadzi:

Samir Kayyali doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.

Sposób używania samochodu ma wpływ na wysokość odliczenia VAT

Podatnicy wykorzystujący samochody osobowe wyłącznie do celów służbowych mogą odliczać obecnie cały VAT. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji pojazdu. Trzeba też pamiętać o złożeniu informacji o samochodzie z pełnym odliczeniem w urzędzie skarbowym na druku VAT-26. Za brak takiego dokumentu podatnik zostanie surowo ukarany. Chociaż nowe przepisy obowiązują już od kilku miesięcy, w praktyce pojawia się wiele wątpliwości.

W 2014 roku dwukrotnie zmieniane były przepisy określające zasady odliczania VAT i chociaż minęło już wiele miesięcy, nowe przepisy wciąż wprowadzają wiele wątpliwości.

Po raz pierwszy regulacje dotyczące odliczania VAT zmieniły się 1 stycznia 2014 r. Tego dnia weszły w życie:

  1. nowe przepisy określające zasady powstawania prawa do odliczenia,
  2. tymczasowe przepisy określające ograniczanie w odliczaniu VAT dotyczące pojazdów samochodowych.

Z dzisiejszej perspektywy oczywiście znacznie bardziej istotniejsze są nowe regulacje określające zasady powstawania prawa do odliczenia. Do końca 2013 roku zasadą było bowiem powstawanie prawa do odliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Od zasady tej istniało wiele wyjątków, lecz mimo tego najczęściej prawo do odliczenia podatku naliczonego powstawało właśnie w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury albo dokumentu celnego.

Obecnie prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.