Podatnicy, którzy chcą nabyć auta w innych krajach UE powinni pamiętać o tym, że od 1 października 2017 r. obowiązuje odrębna uproszczona deklaracja akcyzowa od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych.
Przedsiębiorca posiadał samochód w leasingu operacyjnym. W październiku br. skończyła się umowa leasingu i podatnik uregulował ostatnią płatność. W związku z tym, że nie wprowadził tego samochodu jako środka trwałego do firmy, tylko zostawił dla swoich potrzeb, chciałby przepisać go na współmałżonka – osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej, z którą nie ma rozdzielności majątkowej. Co z podatkiem?
Przedsiębiorca prowadzący firmę produkcyjną zatrudnia przedstawicieli handlowych, którym powierza samochody służbowe. Pracownicy miesięcznie ponoszą wydatki na: myjnie samoobsługową oraz koszt odkurzacza w wysokości około 40 zł. Wydatek na powyższe usługi nie może zostać udokumentowany fakturą lub paragonem. Czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie oświadczenia pracownika o poniesieniu wydatku, bez możliwości udokumentowania wydatku fakturą lub paragonem?
Podatnik zamierza w październiku 2017 r. kupić z komisu samochód osobowy używany powyżej 6 miesięcy za kwotę około 40 tys. zł. Zakup odbędzie się w formie pożyczki leasingowej. Samochód będzie przyjęty do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca nie będzie prowadził kilometrówki. Co może zaliczać do kosztów? Czy przedsiębiorca powinien zgłosić zakup samochodu do urzędu skarbowego? Czy oprócz amortyzacji, odsetki od pożyczki może zaliczać w koszty? Jak prawidłowo powinien ująć w ewidencji VAT fakturę zakupu samochodu? Czy może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji? Jakie jeszcze inne ma obowiązki?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiada leasing operacyjny na samochód osobowy. Podatnik rozlicza się na podstawie PKPiR. Raty leasingowe księguję w koszty firmy. Sprawdź, czy po jego zakończeniu będzie mógł go wykupić jako osoba fizyczna. Czy sprzedając samochód, będzie miał obowiązek zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Osoba pobierająca emeryturę prowadząca działalność gospodarczą w zakresie lecznictwa podpisała umowę na wykonywanie usług. Co miesiąc będzie wystawiała fakturę. Dojazdy do podmiotu będą dalekie i uciążliwe, dlatego zdecydowała się kupić samochód. Czy korzystniej jest kupić go na firmę, czy może inaczej rozliczać? Jakie koszty samochodu będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych?
Czynny podatnik VAT w grudniu 2016 r. wprowadził do EŚT samochód osobowy, od którego zakupu odliczał 50% VAT. Używa go do celów firmowych oraz sporadycznie na kilka dni ma wynajmować odpłatnie innym podmiotom. Czy ten fakt zmienia warunki odliczania VAT od zakupu paliwa na własne potrzeby?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podpisał umowę leasingu na samochód. Umowa została podpisana tylko dla potrzeb działalności gospodarczej. Zapłacił zadatek pod koniec maja 2017 roku, ale umowę leasingu podpisał w połowie czerwca 2017 roku. Fakturę otrzymał jednak wcześniej i nie zdążył złożyć deklaracji VAT-26 wraz ze skanem umowy. Sprawdź, czy straci prawo do odliczenia 100% VAT?
Właściciel jednoosobowej firmy chce kupić samochód osobowy. Część należnej kwoty zapłaci gotówką, a na resztę weźmie pożyczkę w banku. Jak należy rozliczać ten samochód?
Świadczenie polegające na nieodpłatnym korzystaniu przez pracownika ze służbowego auta w czasie urlopu podlega opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jako jego przychód ze stosunku pracy.
Zapraszam Państwa na rozmowę z Panem Samirem Kayyali doradcą podatkowym, którego zapytałam: Jakie są skutki podatkowe przekazania samochodu w darowiźnie.
Załóżmy, że spółka z o.o. prowadząca handel samochodami chciałaby przekazać darowiznę w formie samochodu osobowego dla czerwonego krzyża (OPP). Jak pod względem VAT będzie wyglądała taka transakcja?
Mimo że zmiana numeru rejestracyjnego nie jest zmianą przeznaczenia auta, jeśli dotyczy samochodu, od którego kosztów eksploatacyjnych podatnik odlicza 100% VAT, należy o niej zawiadomić fiskusa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip