Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podatników w zakresie nowych obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych TPR)
Już jest oficjalny projekt ustawy wprowadzającej od początku 2021 roku tzw. estoński CIT. Dowiedz się, kto będzie mógł skorzystać z tej formy opodatkowania i jakie warunki trzeba spełnić, aby było to możliwe.
Ministerstwo Finansów opublikowało pierwsze dane za 2019 rok dotyczące indywidualnych podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Nowy wykaz będzie aktualizowany na bieżąco. Dzięki temu podatnicy uzyskają możliwość łatwego ustalenia aktualnego statusu kontrahentów jako podatników VAT. Dowiedz się więcej o nowych przepisach?
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania może być stosowana, gdy głównym lub jednym z podstawowych celów dokonania czynności jest osiągnięcie korzyści podatkowej. Nie będzie to już czynność dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej.
Organy podatkowe będą informować o danych personalnych osób, które mają być przesłuchiwane w związku z toczącym się postępowaniem w sprawach podatkowych.
Miasto nie odliczy VAT od budowy ulicy, ponieważ inwestycja ta wchodzi w zakres zadań własnych gminy, a jej zrealizowanie nie skutkuje prowadzeniem przez podatnika sprzedaży lub usług opodatkowanych VAT.
Dane podatkowe podatników o najwyższych przychodach i podatkowych grup kapitałowych będą corocznie podawane do publicznej wiadomości w terminie do końca września roku następnego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Taki obowiązek przewiduje projekt najnowszej nowelizacji ustawy o CIT.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakłada ona, że d ane podatkowe podatników o najwyższych przychodach i podatkowych grup kapitałowych będą corocznie podawane do publicznej wiadomości w terminie do końca września roku następnego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Z wydanego niedawno komunikatu wynika, że planowane jest wprowadzenie jednoinstancyjnego postępowania podatkowego. Poznaj szczegóły tych zmian.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: KAS), który przesłało urzędom skarbowym, urzędom celnym, izbom skarbowym do konsultacji.
Niedające się usunąć wątpliwości, co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Taki przepis obowiązuje od początku roku. Minister finansów interpretacji ogólnej wyjaśnił właśnie, jak rozumieć tę zasadę.
Szef resortu finansów wyjaśnił obowiązujący od 1 stycznia 2016 r. nowy art. 2a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario).
Działają już centra obsługi, dzięki którym podatnicy mogą m.in. składać deklaracje podatkowe niezależnie od miejsca zamieszkania. W całym kraju będzie działać 50 centrów obsługi.
Osobisty asystent podatkowy dla początkującego przedsiębiorcy, wprowadzenie elektronicznej bazy wiedzy, utworzenie centrów obsługi, w których będzie można składać podania i deklaracje oraz otrzymać zaświadczenia – takie m.in. zmiany wprowadza ustawa o administracji podatkowej, którą kilka dni temu podpisał ustępujący prezydent.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip