Do listy deklaracji, które podatnicy mogą składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej dołączy wkrótce deklaracja od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych) - AKC-WG.
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadza od 1 listopada akcyzę na gaz ziemny zużywany na cele napędowe lub opałowe. Opublikowana 22 października nowelizacja wprowadza jednak liczne zwolnienia z podatku.
31 października 2013 r. kończy się okres przejściowy a opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. Od 1 listopada 2013 r. gaz do celów opalowych będzie opodatkowany. Nowe przepisy przewidują jednak szereg zwolnień z akcyzy.
Od 17 października 2013 r. obowiązuj nowe, wyższe ceny za banderole. Stawki opłat za znaki akcyzy wzrosły o ok. 1%. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
Podmioty zobowiązane do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy muszą we właściwym urzędzie celnym uzyskać banderole. Wysokość kosztów wytworzenia banderol ponosi ich nabywca. Przedsiębiorców czeka podwyżka.
Deklarację AKC-WW podatnik złoży do 25. dnia przypadającego w drugim miesiącu po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Resort finansów przygotował rozporządzenie w sprawie kwartalnych deklaracji akcyzowych.
Zamrożone płace w budżetówce, podwyżka akcyzy na alkohol etylowy oraz wyroby tytoniowe, zmienione zasady dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – takie zmiany wynikają z przyjętego w środę przez Rząd projektu ustawy okołobudżetowej na 2014 rok.
Od 1 listopada 2013 r. akcyza obejmie wyroby gazowe. Jednak nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadza szeroki katalog zwolnień podatkowych w obrocie wyrobami gazowymi dla celów opałowych. W piątek Sejm poparł poprawki Senatu rozszerzające katalog zwolnień.
Samochód osobowy marki Jaguar, wyprodukowany w 1956 roku, zaklasyfikowany jako pojazd kolekcjonerski, nie podlega opodatkowaniu akcyzą.
Upusty udzielone po sprzedaży udokumentowanej fakturą pierwotną nie skutkują u sprzedawcy zmianą kwoty akcyzy należnej. Tym samym nie wywierają również skutków u nabywcy w zakresie dokonanej obniżki.
Ilość towarów wskazana w dokumencie e-AD i nieobjęta potwierdzeniem odbioru, stanowi ubytki wyrobów akcyzowych. Podlegają one opodatkowaniu akcyzą w części przekraczającej ustalone dopuszczalne normy.
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym jest związana z upływem okresu przejściowego na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych określonego w dyrektywie unijnej, który kończy się 31 października 2013 r. Z tym dniem przestanie obowiązywać zwolnienie od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego dla celów opałowych i do tego dnia powinna nastąpić pełna implementacja przepisów unijnych w tym zakresie. W środę Komisja Finansów Publicznych zgodziła się na przyjęcie poprawek Senatu, które rozszerzają katalog zwolnień z akcyzy.
Podmiot, który wystawił dokument dostawy wyrobów węglowych, sporządza kwartalne zestawienie wystawionych dokumentów. Jeden egzemplarz tego zestawienia przekazuje naczelnikowi urzędu celnego.
20 września 2013 r. weszło w życierozporządzenia ministra finansów z 16 września 2013 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (dalej: rozporządzenie). Stanowi ono w głównej mierze realizację obowiązku wydania aktu wykonawczego w związku ze zmianą treści upoważnienia zwartego w ustawie akcyzowej, niemniej jednak zawiera również kilka nowości.
Sprawdź też:
31 października 2013 r. przestaje obowiązywać zwolnienie od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego dla celów opałowych. Nowe przepisy wprowadzają jednak liczne zwolnienia z tego podatku. W piątek senatorowie wprowadzili poprawki, które rozszerzają katalog zwolnień z akcyzy.
Podmiot zużywający, który będzie chciał skorzystać ze zwolnienia ze względu na przeznaczenie wyrobów akcyzowych nie będzie musiał prowadzić ewidencji wyrobów akcyzowych objętych tych zwolnieniem. W niektórych przypadkach, aby nie płacić akcyzy, będzie trzeba spełnić dodatkowe warunki, których do tej pory przedsiębiorcy nie mieli.
Wczoraj opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 16 września 2013 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego określa dodatkowe warunki i tryb stosowania zwolnień, a także wskazują sytuacje, w których nie są wymagane niektóre warunki, aby nie płacić podatku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip