W przyszłym roku stawki akcyzy na niektóre paliwa zostaną obniżone np. benzyny silnikowej o 25 zł za 1000 litrów.
Wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn do nabijania gilz będzie objęte akcyzą, zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek. Płace w budżetówce będą zamrożone – takie m.in. zmiany wynikają z przyjętej wczoraj przez Rząd ustawy okołobudżetowej.
Wytwarzanie papierosów przez konsumentów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym będzie opodatkowane akcyzą.
Ambulanse przeznaczone do ratowania życia i zdrowia będą zwolnione z podatku akcyzowego – takie zmiany wynikają z poselskiego projektu nowelizacji ustawy akcyzowej.
Pracodawcy RP przedstawili Ministerstwu Finansów stanowisko, w którym wskazują kontrowersyjne zagadnienia w projekcie założeń ustawy o podatku akcyzowym, wymagające zmian bądź doprecyzowania. Resort finansów przedłożył do konsultacji projekt założeń zmiany ustawy o podatku akcyzowym, mający w założeniu ograniczyć niektóre uciążliwe i zbędne obowiązki administracyjne, które dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych.
Za 4 dni wyroby spirytusowe i winiarskie w puszkach można oznaczać samoprzylepnymi banderolami – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Przygotowany przez resort finansów projekt dotyczący nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zawiera ważne zmiany w dokumentacji rozliczeń akcyzowych. Chodzi o integrację rejestrów i ewidencji prowadzonych na potrzeby akcyzy z ewidencją rachunkową podmiotu.
Opublikowane niedawno założenia do zmian w ustawie akcyzowej oprócz zaostrzenia warunków, dotyczących obrotu niektórymi wyrobami (np. tytoniowymi), wprowadzają również wiele istotnych ułatwień. Chociaż nie można mówić o deregulacji przepisów akcyzowych, są to jednak z pewnością ważne dla podatników uproszczenia.
Opodatkowanie produkcji papierosów wytworzonych przez konsumentów, uproszczenia w sposobie stosowania zabezpieczeń akcyzowych, ograniczenie obowiązków administracyjnych – to tylko niektóre propozycje resortu finansów dotyczące nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.
Przygotowane przez resort finansów zmiany są w dużym stopniu odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branżach związanych z obrotem wyrobami akcyzowymi.
W założeniach znalazły się rozwiązania, które ograniczą obowiązki dokumentacyjne.
Koszty wytworzenia banderol legalizacyjnych oraz kwoty wpłacane na pokrycie tych kosztów od importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów spirytusowych i winiarskich wzrosną o 0,45%.
Kwota wpłacana przez podatników na pokrycie kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy stanowi co najmniej 80% całkowitych kosztów ich wytworzenia. Jednocześnie na podstawie umowy zawartej przez Ministerstwo Finansów a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. w przedmiocie wytwarzania i dystrybucji znaków akcyzy koszty wytworzenia znaków 1 września podlegają corocznej waloryzacji.
Wyroby akcyzowe znajdując się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, które stały się nieprzydatne do spożycia, mogą korzystać ze zwolnienia z akcyzy. Wcześniej muszą za zgodą naczelnika urzędu celnego zostać zniszczone w składzie podatkowym.
Producent, importer, podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego mają obowiązek sporządzić informację o liczbie znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy papierosów oraz ilości tytoniu. Termin na przekazanie tych danych upływa z końcem stycznia.
Za kilka dni wzrasta podatek akcyzowy na papierosy oraz alkohol, płace w budżetówce zostaną zamrożone – to wynik podpisanej przez prezydenta 23 grudnia ustawy okołobudżetowej, która została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Przedsiębiorstwa, które zajmują się transportem publicznym nie będą płacić podatku akcyzowego od kupionego paliwa. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, konieczne będzie spełnienie określonych wymogów.
Wkrótce podatnicy będą mogli wysłać przez Internet kolejne deklarację, np. o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika. Nie będzie przy tym wymagane posiadanie e-podpisu poświadczonego certyfikatem kwalifikowanym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip