Producenci rolni, którzy chcą uzyskać zwrot podatku akcyzowego od paliwa zużytego do produkcji rolnej nie będą musieli do składanych wniosków dołączać potwierdzonych z oryginałem kopii faktur. Takie m.in. zmiany przewiduje ustawa zmieniająca ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, która została opublikowana 13 maja.
W Dzienniku Urzędowym opublikowano ustawę z 8 marca 2013 r. zmieniającą ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. poz. 559). Głównym celem wprowadzonych zmian jest wprowadzenie zasady, że zmiana oznaczenia oleju napędowego nie spowodują zmian w zakresie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Przy dostawach wyrobów węglowych nie przekraczających masy 200 kg nie będzie trzeba dołączać dokumentu dostawy, będą też ułatwienia ewidencyjne w przypadku wyrobów węglowych zużywanych w pracach rolniczych. Takie m.in. zmiany zaczną obowiązywać już za kilka dni, wynikają one z III ustawy deregulacyjnej, która wprowadziła upoważnienie dla Ministra Finansów do wydania stosownego rozporządzenia.
W związku z wprowadzonymi od tego roku zmianami w przepisach o podatku akcyzowym dotyczącymi opodatkowania, np. wyrobów tytoniowych Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie w sprawie oznaczania znakami akcyzy. Zawiera ono szczegółowe sposoby nanoszenia znaków na wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, sposoby ewidencji znaków akcyzy, a także nowe wzory banderol dla suszu.
Jeżeli właściwy naczelnik urzędu celnego nie zwróci akcyzy podatnikowi w terminie, zwrot ten traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej.
Następcy prawni lub podmioty przekształcone nie będą musieli zwracać do urzędu celnego niewykorzystanych znaków akcyzy i wnioskować o wydanie nowych. W związku z wprowadzonymi III ustawą deregulacyjną zmianami w przepisach o podatku akcyzowym Ministerstwo Finansów opracowało tryb przekazywania następcom prawnym znaków akcyzy. Przekazanie znaków akcyzy będzie możliwe, pod warunkiem pisemnego powiadomienia organu podatkowego.
W związku z postulatami przedsiębiorców Ministerstwo Finansów postanowiło przesunąć termin legalizacji zbiorników na dodatki do paliw objęte akcyzą, które są przechowywane w składach podatkowych. Resort Finansów opracował projekt nowego rozporządzenia w sprawie składów podatkowych.
Od nowego roku susz tytoniowy będzie podlegał akcyzie. Zgodnie z projektem zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym, podatek trzeba będzie rozliczyć w deklaracji AKC-ST/AKC-STn.
Możliwość określenia przez Ministra Finansów sytuacji, w których dokument dostawy nie będzie konieczny dla zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych, nie zmieni sytuacji podmiotów obracających węglem.
Przepisy dotyczące akcyzy na węgiel, które od roku uprzykrzają życie przedsiębiorcom prawdopodobnie wkrótce zostaną diametralnie zmienione i uproszczone. Ostatni rok, będący pierwszym rokiem obowiązywania akcyzy na węgiel to koszmar dla podmiotów uczestniczących w obrocie tym wyrobem. A to za sprawą niesamowicie skomplikowanych przepisów dotyczących zasad dokumentowania obrotu węglem na potrzeby akcyzy.
Ministerstwo Gospodarki zamierza już od przyszłego roku wprowadzić ograniczenie procedur towarzyszących obrotowi wyrobami węglowymi zwolnionymi od akcyzy, jednak faktyczną decyzję co do wprowadzenia tych uproszczeń i ich zakresu pozostawia Ministrowi Finansów. Jak oceniają eksperci - od jego decyzji zaleć będzie, czy ustawa deregulująca osiągnie zamierzony cel w tym zakresie.
Pośredniczący podmiot węglowy nie zawsze będzie musiał dołączać dokumenty dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych, aby móc skorzystać ze zwolnienia od akcyzy - Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało ułatwienia administracyjne związane z obrotem węglem. Sprawdźmy, jak proponowane zmiany ocenia ekspert.
Dokument dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych lub ewidencja tych wyrobów zużywanych do celów uprawniających do zwolnienia nie zawsze będą stanowiły warunek zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych. Minister Finansów określi - w drodze rozporządzenia - przypadki, w których dokumentacja ta nie będzie konieczna.
Jak co roku wzrośnie akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe - przewiduje to ustawa okołobudżetowa. Tegoroczna podwyżka będzie jednak specyficzna. Sprawdź, dlaczego!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip