W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna pierwszą, z dwóch zaplanowanych na ten rok, ogólnopolskich akcji „Kontrole na małych budowach”, które są elementem „Strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego”.
Główny Inspektor Pracy 28 kwietnia br. przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 roku. Podsumowano w nim funkcjonowanie wspomnianej instytucji w tym wyjątkowo trudnym okresie związanym z pandemią COVID-19.
Państwowa Inspekcja Pracy przekazała informację, że blisko 80% ankietowanych pracowników, którzy mieli z nią kontakt ocenia to jako doświadczenie zdecydowanie i raczej pozytywne. To wynik ogólnopolskiego badania społecznego przeprowadzonego pod koniec 2021 roku.
O finalizacji prac nad powstającym w Państwowej Inspekcji Pracy projektem zmian w przepisach wzmacniających uprawnienia inspektorów pracy poinformowała na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.
Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – oto podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach”.
Państwowa Inspekcja Pracy w stanowisku z 19 lipca 2021 r. poinformowała, że niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19. Zaznaczyła jednocześnie, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny.
Z uwagi na występujące w naszym kraju upały Główny Inspektor Pracy przypomniał pracodawcom o konieczności respektowania prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zwrócił się do nich o podjęcie niezbędnych działań mających na celu złagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.
Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych, a wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna ogólnopolską akcję „Kontrole na małych budowach”.
W związku z pytaniami przedsiębiorców Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnił, kiedy instytucje państwowe wykonujące czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników.
Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który wraca do pracy z pobytu w kraju objętym działaniem koronawirusa, czy szef ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z regionu objętego koronawirusem? – poznaj odpowiedzi na te inne pytania przygotowane przez PIP.
W tym roku inspektorzy pracy zwrócą n szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów prawa pracy w domach pomocy społecznej. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli w 2015 roku sprawdzą poprawność finansowania przez samorządy straży miejskiej oraz podmiotów spoza sfery publicznej. Poznaj szczegóły.
W przyszłym roku kontrole będą dotyczyły m.in. prawidłowości zawierania umów cywilnoprawnych oraz terminowych umów o pracę. PIP sprawdzi też, jak firmy przestrzegają przepisy o wypłacie wynagrodzeń.
W przyszłym roku PIP planuje baczniej przyjrzeć zawieraniu umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy spełnione są warunki właściwe dla umowy o pracę. Kontrolerzy sprawdzą też, czy przestrzegane są przepisy dotyczące nawiązywania i rozwiązywania umów terminowych.
W piątek - 30 listopada 2012 r. Senat debatował nad ustawą z 9 listopada 2012 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Propozycje zawarte w ustawie to skrócenie terminu na wydawanie potwierdzenia NIP oraz zwolnienie z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip