opodatkowanie ryczałtem

Estoński CIT w praktyce

4 wątpliwości dotyczące rozliczania estońskiego CIT

Wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską przedstawił wyjaśnienia dotyczące estońskiego CIT, w tym m.in. odnośnie do korekty wstępnej i podatku od przekształcenia. Poznaj wyjaśnienia dotyczące estońskiego CIT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jaki sposób po wybraniu ryczałtu od dochodów spółek ma postąpić podatnik po wystawieniu lub otrzymania faktury korygującej wystawionej z powodów innych niż błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka, w przypadku gdy faktura pierwotna została wystawiona w czasie kiedy podatnik rozliczał się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych? Czy podatnik powinien wówczas skorygować koszt (lub przychód), a jeśli tak, to w którym okresie powinien wykazać skorygowaną wartość?
  • Czy odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólników będą stanowiły zysk ukryty także wtedy, gdy pożyczka został udzielona jeszcze przed wyborem przez podatnika ryczałtu od dochodów spółek?
  • W jaki sposób przepisy o korekcie wstępnej oraz o dochodzie z ma zastosować spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która od początku funkcjonowania wybrała ryczałt od dochodów spółek, w przypadku gdy przekształcana osoba fizyczna nie prowadziła ksiąg rachunkowych a podatkową księgę przychodów i rozchodów?
  • Jaką stawką należy po zakończeniu rozliczania się w formie ryczałtu od dochodów spółek opodatkować dochody od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto? Czy decydujący jest status małego podatnika w momencie wypłaty czy też w ostatnim roku opodatkowania ryczałtem?