Utrata prawa do opodatkowania ryczałtowego. Czy oznacza obowiązek rozliczania według skali?

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 27 lipca 2016

Podatnik rozliczał się liniowo, ale złożył nieskuteczne oświadczenie o przejściu na ryczałt ewidencjonowany. Czy ma szanse na skorzystanie z preferencji? Poznaj stanowisko NSA i komentarz eksperta.

Gdy podatnik złoży nieskuteczne oświadczenie o wyborze ryczałtu….

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadził szkołę językową, wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym. W kolejnych latach chciał rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Złożył odpowiednie oświadczenie. Jednak świadczenie usług edukacyjnych wyklucza możliwość rozliczenia ryczałtem.

Spór dotyczył tego, czy utrata prawa do opodatkowania ryczałtowego mogła skutkować powrotem do wcześniej wybranego sposobu opodatkowania podatkiem liniowym, czy też podatnik powinien rozliczać się na zasadach ogólnych.

… musi rozliczać się według skali

Nieskuteczne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu powoduje, że podatnik traci możliwość wcześniejszego rozliczania się w formie podatku liniowego. Oznacza to, że uzyskiwane przychody musi opodatkować według skali podatkowej.

KOMENTARZ EKSPERTA

Naczelny Sąd Administracyjny wyraził przeciwny pogląd niż sąd pierwszej instancji, którego wyrok został zaskarżony skargą kasacyjną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyjął, że nieskuteczne złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu nie oznacza, że podatnik rezygnuje z opodatkowania tzw. podatkiem liniowym.

Wnioskując z przeciwieństwa (a contrario) należałoby przyjąć, że tylko skuteczne złożenie oświadczenia o wyborze formy zryczałtowanej skutkuje rezygnacją z podatku liniowego. Z tym nie zgodził się NSA, który uznał, że dla poglądu przyjęto przez WSA w Łodzi brak podstaw normatywnych, czyli przepisów, z których można byłoby wysnuć taki wniosek.

Odpowiadając na pytanie, który z sądów administracyjnych ma rację, warto zauważyć, że rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym można dokonać na dwa sposoby.

Dwa sposoby z rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym

  1. Złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnej rezygnacji, oznacza to powrót do zasad ogólnych.
  2. Złożenie pisemnego wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub pisemnego oświadczenia o zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9a ust. 4 ustawy o PIT).

Zauważmy, że ustawodawca nie uzależnił rezygnacji z podatku liniowego od złożenia skutecznego oświadczenia o wyborze ryczałtu. Przepis ustawy o PIT mówi jedynie o samym fakcie złożenia oświadczenia.

Nie jest wymagane, aby składając oświadczenie, podatnik skutecznie wybrał zryczałtowany sposób opodatkowania. Gdyby przepis był sformułowany w ten sposób, że rezygnacja z opodatkowania podatkiem liniowym następuje poprzez wybór opodatkowania w formie zryczałtowanej, wówczas rezygnacja miałaby miejsce, gdyby oświadczenie o wyborze ryczałtu było skuteczne. Dlatego też rację należy przyznać NSA.

Co możemy doradzić podatnikom?

Podatnicy, którzy nieskutecznie wybrali zryczałtowaną formę opodatkowania z uwagi na niespełnienie warunków i którzy są świadomi tego faktu, powinni złożyć do 20 stycznia oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym, jeśli chcą być opodatkowani w ten sposób. 

Rada eksperta

Warto składać oświadczenia warunkowe, gdzie podatnik dodatkowo zaznaczy, że w razie nieskuteczności wyboru formy zryczałtowanej chce być opodatkowany podatkiem liniowym.

Oświadczenia takie byłyby korzystne dla podatników, którzy dopiero po 20 stycznia uświadomiliby sobie, że ich oświadczenia o wyborze ryczałtu okazały się nieskuteczne.

Za akceptacją w praktyce oświadczeń warunkowych przemawia wykładnia funkcjonalna przepisów dotyczących wyboru jednej z czterech form opodatkowania PIT. Intencją ustawodawcy było danie podatnikom możliwości jak najbardziej swobodnego podjęcia decyzji, z której formy chcą korzystać.

Zdaniem eksperta

„Zmuszenie” podatnika do rozliczania się na zasadach ogólnych w sytuacji, gdy jego oświadczenie o wyborze ryczałtu okaże się nieskuteczne, jest sprzeczne z intencją ustawodawcy.

Wyrok NSA z 3 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 2926/13

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz