opodatkowanie CIT

  Kiedy wpłacić podatek od dywidendy dla komplementariusza?

Kiedy wpłacić podatek od dywidendy dla komplementariusza?

Pytanie: Komplementariuszem spółki komandytowej jest osoba prawna (spółka z o.o.). W lipcu wypłacona została dywidenda dla komplementariusza, pobrano zryczałtowany podatek w wysokości 19%. Do 7. dnia następnego miesiąca spółka komandytowa przekaże komplementariuszowi CIT-7. Czy pobrany podatek od wypłaconej dywidendy należy wpłacić do 7 sierpnia, czy 20 sierpnia? Czy spółka komandytowa wpłaca podatek od dywidendy do właściwego sobie urzędu skarbowego na swój rachunek podatkowy, czy może do US na rachunek podatkowy komplementariusza?

Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o CIT, płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1, 2–2b, 2d i 2e pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania, albo – w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f – na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika wykonuje swoje zadania.

W przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1 – informację o wysokości pobranego podatku,

2) art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu – informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku

   – sporządzone według ustalonego wzoru.

Korzyści 
  • Sprawdzisz zasady wypłaty dywidendy dla komplementariusza
  • Poznasz obowiązki płatnika wypłacającego dywidendę
Nowy ład: Wydatki na nabycie udziałów (akcji). Zmiany

Nowy Ład: Zmniejszenie podstawy opodatkowania CIT o wydatki na nabycie udziałów (akcji) oraz wydatków w związku z wejściem na giełdę

W ramach Nowego Ładu resort finansów przygotował zmiany w podatkach dochodowych. W projekcie z 18 czerwca br. MF chce wprowadzić dwa nowe odliczenia od podstawy opodatkowania CIT. Pierwsze odliczenie dotyczy wydatków związanych z nabyciem udziałów (akcji), zaś drugie dotyczy wejścia spółki na giełdę papierów wartościowych. Poznaj szczegóły planowanych zmian.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • Jak odliczyć wydatki na nabycie udziałów (akcji)
  • Kto będzie mógł skorzystać z odliczenia na  nabycie udziałów (akcji)
  • Komu przysługiwać będzie odliczenie wydatków w związku z wejściem na giełdę.

Wydatki na nabycie udziałów (akcji)

Przewiduje się, że podatnicy CIT będący przedsiębiorcami uzyskają prawo odliczenia od podstawy opodatkowania CIT wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną. Nabycie dotyczy zarówno spółek krajowych, jak i zagranicznych. Odliczenie nie może być wyższe niż 250.000 zł oraz nie może być wyższe niż osiągnięty dochód za danych rok. To oznacza, że odliczenie nie będzie mogło generować straty podatkowej. Odliczenie wydatków dokonuje się w rozliczeniu tylko za ten rok, w którym nabyto papiery wartościowe. Nie ma zatem znaczenia moment poniesienia wydatku. Wydatek może być poniesionych w latach poprzedzających nabycie papierów wartościowych, jak i w latach następnych.

Wydatkami na nabycie udziałów (akcji) wcale nie jest cena zapłacona za te papiery wartościowe, ale w rzeczywistości są to wydatki związane bezpośrednio z transakcją nabycia udziałów (akcji), którymi są wydatki na:

1)     obsługę prawną nabycia udziałów i akcji i ich wycenę,

2)     opłaty notarialne, sądowe i skarbowe,

3)     podatki i inne należności publicznoprawne zapłacone w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.

Jest to zamknięty katalog wydatków, które mogą być zostać odliczone od podstawy opodatkowania CIT. Ponadto, za wydatki na nabycie udziałów (akcji) nie uznaje się kosztów finansowania dłużnego, czyli np. odsetek od kredytu na zakup tych papierów wartościowych.