Jeżeli przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT, zażąda od sprzedawcy wystawienia faktury na podstawie paragonu, który wcześniej otrzymał przy zakupie towarów bądź usług, to będzie to możliwe pod warunkiem, że na wspomnianym paragonie zamieszczony był NIP nabywcy.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT uzależnione jest od spełnienia ustawowych warunków. Czy w sytuacji, gdy na fakturze dokumentującej dokonaną transakcję nie umieszczono numeru NIP nabywcy przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT? Sprawdźmy.
Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, ponieważ podatnik jednocześnie otrzyma REGON i NIP. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która została już podpisana przez prezydenta.
Ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmienia zasady związanez procedurami rejestracyjno-ewidencyjnymi związanymi z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.
Okazało się bowiem, że mimo wprowadzonych zasad funkcjonowania jednego okienka, przedsiębiorcy wciąż muszą wypełniać wiele formularzy zawierających te same treści na potrzeby różnych organów. A rozpoczęcie firmy trwa 21 dni.
Podpisana przez prezydenta 12 sierpnia ustawa ma to zmienić. Po zmianach przedsiębiorca założy firmę w 7 dni.
Urealnienie zasady jednego okienka i możliwość elektronicznej rejestracji w KRS nie tylko spółki z o.o. to najważniejsze zmiany, które mają przyśpieszyć rozpoczynanie działalności gospodarczej. Zgłoszenie NIP i REGON będzie się odbywać razem ze zgłoszeniem wniosku o rejestrację firmy.
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają ułatwić zakładanie i rozpoczynanie prowadzenia działalności gospodarczej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip