Ogłoszono nowy tekst ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 174 i wszedł w życie 11 lutego 2025 roku.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023 r., poz. 1672). Jej celem jest rozszerzenie katalogu nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Od 1 lipca br. rozszerzony został krąg podmiotów, które nie zapłacą podatku od świadczeń otrzymywanych m.in. od byłych pracodawców. W tej grupie oprócz emerytów i rencistów, znaleźli się również nauczyciele korzystający ze świadczeń kompensacyjnych. Zwiększyła się również kwota zwolnienia, z 3.000 zł do 4.500 zł.
Wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Osoba starająca się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi mieć status nauczyciela w chwili składania wniosku. Zatem, nie może przed złożeniem tego wniosku rozwiązać nauczycielskiego stosunku pracy. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. Dowiedz się więcej na ten temat.
W chwili wnioskowania o świadczenie kompensacyjne wnioskujący musi mieć status nauczyciela – a więc być zatrudnionym jako nauczyciel w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowo-wychowawczej (w tym w placówkach kształcenia ustawicznego, a także ośrodkach wychowawczych, ośrodkach socjoterapii, bursach itp. placówkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty), na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela – przy czym nie ma znaczenia tu status placówki (czy jest ona publiczna czy prywatna).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip