Okres, w którym płatnicy podatku u źródła nie będą musieli go pobierać w sytuacji, gdy kwota należności na rzecz jednego podatnika przekracza 2.000.000 zł – zostanie wydłużony do końca roku. Data 30 czerwca 2020 r. nie będzie więc aktualna. Tak wynika z projektów rozporządzeń przygotowanych przez resort finansów.
1 stycznia 2019 r. w istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące podatku u źródła (WHT). Zarówno wymóg dochowania należytej staranności, jak i nową definicję rzeczywistego właściciela należy brać pod uwagę już od początku zeszłego roku, natomiast nowy mechanizm zakładający obowiązkowy pobór podatku przy płatnościach przekraczających 2 miliony złotych został na podstawie rozporządzeń wydanych przez Ministra Finansów czasowo zawieszony w stosunku do podatników CIT (aktualnie do 30 czerwca 2020 r.).
Podmioty, które w 2019 r. były płatnikami podatku u źródła, czyli były obowiązane do pobrania oraz wpłacenia go, zobowiązane są do 31 stycznia bieżącego roku złożyć deklarację roczną CIT-6R lub CIT-10Z dla podatników będących osobami prawnymi lub PIT-8AR dla podatników będących osobami fizycznymi.
Resort finansów przesunął termin stosowania nowych przepisów dotyczących poboru podatku od wypłat z zysku przekraczających kwotę 2 milionów. Już dziś warto przygotować się do stosowania nowych przepisów.
Po przeczytaniu artykułu dowiesz się:
- co się zmieni w zakresie obowiązku rozliczenia podatku u źródła;
- kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego;
- poznasz praktyczne wskazówki w ramach dobrych praktyk w zakresie przygotowania dokumentacji, jaka uprawnia do zastosowania zwolnienia lub poboru podatku w niższej wysokości niż stawka krajowa.
Od tego roku obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania. Do tej pory polscy przedsiębiorcy mogli uwzględniać ulgi już w momencie wpłacania należności do urzędu skarbowego. Czy zmieniło się to w 2019 roku?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip