Ewidencja prowadzona przez podatników VAT musi mieć postać elektronicznych zapisów w programie komputerowym. Forma papierowa odchodzi do lamusa, lecz popularne pliki Word oraz Excel również nie będą wystarczające.
Wraz z końcem przyszłego miesiąca kończy się okres ulgowego traktowania najmniejszych firm pod kątem obowiązków związanych z JPK. Dlatego to już ostatni dzwonek, aby się do nich należycie przygotować.
1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy (art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej), które nakazują przedsiębiorcom przekazywanie danych podatkowych w elektronicznej formie jako Jednolity Plik Kontrolny. Przedsiębiorcy mają obowiązek comiesięcznego przesyłania do właściwego Urzędu Skarbowego pliku JPK_VAT, a także okazywania pozostałych plików JPK na życzenie fiskusa. Właścicieli mikrofirm przepisy te zaczną obowiązywać 1 stycznia 2018 r.
Skrócenie okresu elektronicznego przesyłania danych i stworzenie centralnej bazy w czasie rzeczywistym, czy składanie rocznych raportów do urzędów skarbowych za pośrednictwem JPK – to tylko niektóre planowane zmiany. Na co jeszcze trzeba się przygotować.
Przez półtora roku mikroprzedsiębiorca będzie miał prawo do pomocy asystenta podatnika, który udzieli informacji o obowiązkach podatkowych. Takie rozwiązanie wprowadza uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o administracji podatkowej.
Usprawnienie działania administracji podatkowej oraz ułatwienie obywatelom skorzystania z jej wsparcia taki jest cel uchwalonej na ostatnim posiedzeniu ustawy o administracji podatkowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip